Güneş'in ışığını kısacaklar! Bilim insanlarından akılalmaz plan!

Bilim insanları, küresel ısınma ısınma nedeniyle su talebinin 2050’ye kadar yüzde 55 artacağını açıkladı. Bu olasılığa karşı harekete geçen Güney Afrikalı bilim insanları, Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor.

Güneş'in ışığını kısacaklar! Bilim insanlarından akılalmaz plan!
banner150

NTV'nin aktardığı habere göre, Güney Afrikalı bilim insanları oldukça ilginç bir proje üzerinde çalışıyor. Cape Town Üniversitesi’nde görevli bilim insanları Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor. 

KALICI OLARAK KARARTILACAK

Cape Town Üniversitesi’nde görevli bilim insanları bu planla kentin üzerindeki atmosfere büyük miktarda kükürt dioksit gazı salmayı ve Güneş’i kalıcı olarak “karartarak” su kaynaklarını korumayı amaçlıyor.

SU KITLIĞI RİSKİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Pek çok bilim insanı küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için atmosfere gaz pompalama fikrine karşı çıkıyor.  Su kıtlığı riskini 2100’den önce yüzde 90 oranında azaltacağı düşünülen plan, Environmental Research Letters isimli akademik dergide yayımlandı.

Bu fikri savunan uzmanlar söz konusu planı “iklim sistemine zarar verebilecek tehlikeli müdahale" olarak nitelendiriyor. 

Makalede konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

"Bulgularımız, stratosferik aerosol enjeksiyonu (SAI) yöntemiyle ortalama küresel sıcaklığı 2020 seviyelerinde tutmanın, Sıfırıncı Gün kuraklığı riskini yaklaşık yüzde 90 oranında azaltacağı ve bu tür bir kuraklık riskini bugünkü seviyeyle benzer tutacağını gösteriyor"

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.