Grip aşısında kriz kapıda! Türk Eczacılar Birliği'nden kritik açıklama

Türk Eczacıları Birliğinden, grip aşısının henüz ülkeye gelmemesine rağmen aşıya talebin fazlalığına işaret edilerek, Türkiye'nin bu süreci problemsiz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyaç bulunduğu belirtildi.

Grip aşısında kriz kapıda! Türk Eczacılar Birliği'nden kritik açıklama

Türk Eczacıları Birliğinden yapılan açıklamada, grip aşısına talebin Kovid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıllara oranla oldukça yüksek düzeyde olduğu kaydedildi.

Tedarikçi firmalarca yapılan açıklamaların ülkeye gönderilecek aşı miktarının talebi karşılamayacağını açıkça gösterdiği aktarılan açıklamada, "Geçtiğimiz yıl grip aşıları aralık ayında ülkemize gelmiş ve pandemi olmamasına rağmen ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmıştı. Ülkemizde bir çok farklı coğrafi bölgenin bulunması nedeniyle yaşanan iklim farklılıkları da dikkate alındığında grip mevsimi başlamış durumda. Grip aşılarının ise 15 Ekim tarihinden sonra, 1.5 Milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut." bilgilerine yer verildi.

Açıklamada, halk sağlığı uzmanlarının salgın sürecinde 65 yaş üzeri, 5 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin zatürre ve grip aşısı olmasının önemine dikkati çektiği belirtilerek, bunun beraberinde 18 yaş altında olup devamlı aspirin kullanmak mecburiyetinde olanların, hamilelerin, bakım evinde ya da toplu yaşam alanlarında yaşayanların, ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar veya ameliyat olanların, sağlık çalışanlarının grip aşısı olmalarının öneri edildiği anlatıldı.

"Aşılar eczanelerimizden çıkarılmamalı"

"Tüm bu parametreler dikkate alındığında Türkiye'nin bu süreci problemsiz atlatabilmesi adına 10 milyon doz civarında aşıya ihtiyacı olduğu söylenebilir." değerlendirmesi yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aşı henüz ülkemize gelmemesine rağmen aşıya olan talebin fazlalığı ve buna karşılık yeterli dozda aşının gelmeyecek olması, bir sağlık meslek örgütü olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Aşı sayısının yeterli olmaması durumunda eczanelerimizde kaosun yaşanacağı, eczacılarımız ile hastalarımızın karşı karşıya geleceği ve en önemlisi de halk sağlığının zarar göreceği ortadadır. Grip aşısı sayısının yetersizliğinin beraberinde aşıların dağılımı konusundaki yöntemin belirsizliği de bizleri kaygılandırmaktadır.

Bu noktada eczacılarımızın birinci basamak sağlık hizmetinin önemli birer parçası olduğunu hatırlatıyoruz. Grip aşıları, daima olduğu gibi eczanelerimiz  hastalarımıza ulaştırılmalı, aşıların eczanelerimizden çıkarılmaması gerekiyor. Kaos yaşanmaması adına, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar için aile sağlık merkezlerinde aşıların reçetelendirilmesinin ardından aşı eğitimi almış eczacılarımız tarafından hastalarımıza aşı uygulamasının yapılması ve akabinde İlaç Takip Sistemi'ne kaydedilmesi önerimizi ilgili mercilere ilettik. Vaktin daraldığının önemini belirtiyor ve acilen yanıt almak istediğimizi belirtiyoruz."

Türk Eczacıları Birliğinin açıklamasında, konu hakkındaki belirsizliklerin bir an önce giderilmesi, yaşanacak problemlerin öngörülerek bir an önce çözüme kavuşturulmasına, doz sayısının artırılması adına acilen adımlar atılması istendi.

Açıklamada, Türk Eczacıları Birliğinin ek aşı getirme konusunda Sağlık Bakanlığı nezdinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne yapmış olduğu başvurunun neticelendirilmesi çağrısında bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.