Dolardaki uçuşun sebebini buldular! Ne dış güçler ne de faiz lobisi...

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi Koç Holding bünyesinde yer alan Tüpraş'ı Türk Lirasına saldırmakla suçladı.

Dolardaki uçuşun sebebini buldular! Ne dış güçler ne de faiz lobisi...

Hem gazetede hem de internet sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak gösterilen TÜPRAŞ’ın dolar oyunu “pes” dedirtti. Türkiye’nin ekonomide tarihi mücadele verdiği bir dönemde, bu kadar önemli bir sanayi kuruluşunun ihtiyacının ötesinde dolar mevduatı yatırımı yaptığı ortaya çıktı.

Tüpraş’ın Borsa’ya yolladığı halka açık verilere göre 2019 yılsonunda 8,7 milyar TL olan vadeli mevduat miktarı Haziran 2020 itibari ile 16 milyar TL’ye çıktı. Aynı dönemde dolar mevduatı ise 1,1 milyar TL karşılığı dolar iken 6,2 milyar TL karşılığı dolara çıktı. Yani Tüpraş bu dönemde 5,1 milyar TL’lik dolar aldı.

Tüpraş’ın döviz mevduatını bu denli artırmasının nedeni anlaşılamadı. Tüpraş’ın kredi çekerek döviz mevduatı yapmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edilirken, asli işinden değil, döviz yükselişinden para kazanmaya çalıştığı gerçeği ortaya çıktı."

"KOÇ GRUBU HİNLİK YAPMIŞ"

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde görev yapan ekonomist Prof. Dr. Cem Başlevent, konuyla ilgili dikkat çeken bir yorumda bulundu. Başlevent, "Koç grubu yine bir hinlik(!) yapmış. Tüpraş dolar satın alıp, kuru yükseltmiş. Peki, bunu petrolü dolarla ithal edeceği için yapmış olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.