Danıştay bankaların ''hesap işletim ücretini'' uygun buldu!

Danıştay 10. Dairesi, bankaların milyonlarca vatandaştan tahsil ettiği, ‘hesap işletim ücretini’ almaya devam edebileceğine hükmetti.

Danıştay bankaların ''hesap işletim ücretini'' uygun buldu!

Danıştay 10. Dairesinin, bankaların müşterilerinden aldığı hesap işletim ücretlerine ilişkin kararında ‘Söz konusu ücretin alınmasında hukuka aykırılık yok’ dendi.

Edinilen bilgiye göre davalı, dilekçesinde, söz konusu ücretin alınması için herhangi bir gider belgesinin de tüketiciye sunulmadığı belirtilerek “Bu durum, tüketici için sürpriz bir maliyet oluyor” görüşüne yer verdi. Davalı konumdaki BDDK adına yapılan savunmada ise özetle “Yönetmeliğin ilgili maddeleri iptal edilirse, bu masraflar faize yansır. Faiz belirlenirken, masraflar alınmıyor. Bankaların da maliyetleri var. Dava konusu düzenleme kanuna ve kamu menfaatine uygun. Davanın reddi gerekir” görüşüne yer verildi.

YILDA 10 MİLYAR LİRA
Kararın, milyonlarca tüketiciyi zarara uğratacak yönde olduğuna işaret eden Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bankaların, yalnızca hesap işletim ücreti adı altında yılda aldıkları para 10 milyar liraya yakın” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.