Çevrede dev obruklar oluştu, bütün köy taşınma kararı aldı

Çankırı'nın İnandık Köyünde oturan vatandaşların gözüne uyku girmiyor. Çevresinde yer sarsıntılarına bağlı derin çukurlar oluşan İnandık köyünün sakinleri, köy taşınma kararı aldı.

Çevrede dev obruklar oluştu, bütün köy taşınma kararı aldı
banner150

Merkeze bağlı İnandık köyü çevresinde ilk olarak 2015 yılında yer sarsıntılarına bağlı olarak oluşan ve 15 metre derinliği bulan obruklar nedeniyle  vatandaşlar korku yaşadı.

Arazilerinin incelenmesini isteyen 65 haneli köyün sakinleri, AFAD İl  Müdürlüğüne başvurdu.

AFAD tarafından yapılan incelemede, altında da boşluklar oluştuğu tespit edilince köyün taşınmasına karar verildi.

Köyün 1,5 kilometre uzağında kurulması planlanan yeni köyde 65 konut,  45 ahır için hak sahipliği oluşturuldu.

Köylüler, yeni yerleşim için belirlenen 98 bin 268 metrekarelik alanda  inşa edilecek evlerinin yerlerini belirlemek üzere köy odasında noter huzurunda  kura çekti.

AFAD İl Müdürü Hasan Sait Korkutata, burada yaptığı konuşmada, "2015  yılında sarsıntılar meydana gelmesiyle muhtarımızın verdiği dilekçe sonucunda  arkadaşlarımızın yaptığı incelemede jips dediğimiz su ile temas halinde eriyen  bir kaya olmasından dolayı ciddi tehlikeler bulunduğu görüldü." dedi.

Köyün çeşitli yerlerinde göçmeler tespit ettiklerini belirten  Korkutata, "Bunun üzerine 'afete maruz bölge' kararıyla köyü nakletmeye karar  verdik. Yer belirlenmesinde de birçok zorluk yaşadık. Büyük uğraşlar sonucunda  köyün belirlediğimiz bu alana taşınmasına karar verdik." diye konuştu.

Uzun ve zor uğraşlar sonucunda bu noktaya geldiklerini yineleyen  Korkutata, şunları kaydetti:

"İnşallah bugün de parsellerinizi sizlere teslim ediyoruz. Burası için  'evini yapana yardım' yöntemiyle karar çıktı.   Bugün itibariyle inşaatlarınıza,  projelerinize başlayabilirsiniz. Arkadaşlarımız parsellerinizi yerinde de  gösterecekler. Zemin etütlerini yapıp projelerinizi bize onaylattıktan sonra  başlayabilirsiniz. 82 bin lira konut başı kredi verilecek. Bu kredi 20 yıl vadeli  2 yıl ödemesiz 18 yıla bölünerek geri alınacak. Peşin ödeme yapmak isteyenlere de  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.