Çalışanlara büyük şok! Kahve molası çalışma saatinden sayılmayacak

İspanya Ulusal Mahkemesi, iş yerinde verilen kahve veya sigara molasının, çalışma saati kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi.

Çalışanlara büyük şok! Kahve molası çalışma saatinden sayılmayacak

İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (CCOO) İspanyol şirketi Galp  Energia'ya karşı açtığı ''kahve molası hakkına'' ilişkin davayı karara bağlayan  Ulusal Mahkeme, sendikayı haksız buldu.

Mahkeme, çalışanların iş saatlerinde kahve, sigara veya kahvaltı  molasının ''kazanılmış hak'' olmadığına hükmetti.

Mahkeme kararında, şirketlere güvenlik sebebiyle getirilen işe giriş  ve çıkışlarda kart basma uygulamasının aynı zamanda iş yerindeki çalışanların  varlığını da kontrol altında tuttuğu vurgulanırken şirketlerin, çalışanlarının  kahve içme veya benzeri gerekçelerle verdikleri mola süresinin çalışma saati  içinde sayılamayacağı belirtildi.

Galp Energia şirketi, 26 Eylül'de çalışanlarına gönderdiği bir  elektronik postada, çalışma saatleri içinde binaya giriş çıkış yapan çalışanlarının bunun ''gerekçisini bildirmek'' zorunda olduğunu, kahve, sigara veya  kahvaltı gibi gerekçelerin çalışma saatlerine dahil olmayacağını ifade etmişti

İspanya'da çalışanların özellikle sabah 10.00-12.00 arasında en az 15 dakika kahve molası vermesi çok yaygın bir alışkanlık olarak biliniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.