''Böcek'' uyarısı: iklim değişikliği yeraltını da etkileyecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Hamza Taşdelen, TBMM'de yaptığı konuşmada, yerdeki atmosfer ve iklim dengesizliklerinin kabuğu da etkilediği sonucuna vardıklarını açıkladı.

''Böcek'' uyarısı: iklim değişikliği yeraltını da etkileyecek

1.100 istasyondan toplanan verileri paylaşan Taşdelen, "Bazıları iklim değişikliği nedeniyle dünyanın dengesinin bozulduğunu, bunun da yeraltını etkilediğini iddia ediyor" dedi.

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu'nda önemli bir değerlendirmede bulunan Taşdelen, Hürriyet Gazetesi'nden Bülent Sarıoğlu'na şunları söyledi:

'Sebep iklim değişikliği'

“Biz doğal kaynaklı afetlere odaklanmış durumdayız. Bunların ilişkilerini çok yakinen biliyoruz. Yani iklim değişikliği, kuraklık ve çölleşmenin sonucunda meteorolojik afetlere maruz kalıyoruz. Hatta mesela böcek istilası gibi biyolojik afetlere maruz kalma ihtimalimizin ya da böyle bir ilişkinin de çıkma durumu söz konusu olabilir. Ama asıl ilginç olan şey: Jeofiziksel afetler ile iklim değişikliği arasında bir ilişki olabileceği yönünde birtakım bulgular var son yıllarda.

Son 40 yılda (dünya genelinde) raporlanan afetlere baktığımızda da şunu gördük: Önceki 20 yılda 4 bin 212 raporlanan afet var, bir sonraki 20 yılda 7 bin 348 tane. 7 bin 348 raporlanan afetten 3 bin 254’le taşkınlar en yüksek afeti oluşturuyor. 2 bin 43’le de fırtınalar.

2020 KRİZ YILIYDI
2020 Türkiye için çok zorlu bir yıldı. 2 bin 343 afet olayı saptadık. Bir yıl için çok büyük rakamdı. Şu anda 2021 içerisinde 388 tane; tabii daha yılın bitmesine çok zaman var. Kriz yönetimi yılı olarak kayda geçmiş oldu 2020.”

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.