banner232

Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? 2020 bekçi alımı ne zaman başlıyor? Bekçi alımı başvuru yapma ekranı ne zaman açılıyor?

Bekçilik başvuru şartları nedir? Haziran ayının başlaması ile birlikte bekçi alımı başvuruları ne zaman, ne kadar bekçi alımı yapılacak soruları son günlerde en çok araştırılan konulardan biri oldu. Bekçi olmak isteyenler bekçi alımlarının hangi tarihte yapılacağını ve başvuru şartlarını araştırıyor. Peki EGM bünyesinde bekçi olmak için kaç tane ilkokul ortaokul ve lise mezunu kaç bekçi adayı alınacak. Bekçi olmak isteyenler bekçi alımlarının hangi tarihte yapılacağını ve başvuru şartlarını araştırıyor. Ankara Emniyet Genel Müdürü, 2020'de 500 çarşı ve mahalle, 172 kır olmak üzere 672 kişilik bir alım olacağı ile ilgili açıklama yapmıştı.

Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? 2020 bekçi alımı ne zaman başlıyor? Bekçi alımı başvuru yapma ekranı ne zaman açılıyor?

Yeni tip corona virüsü nedeniyle birçok devlet kurumunda olduğu gibi EGM bünyesinde olan bekçi alımları da sekteye uğradı. Meclis görüşmelerin yeniden başlaması ile birlikte bekçi alımları da yeniden gündeme gelmeye başladı. Son yılların en çok rağbet gören mesleklerinden biri olan bekçi alımları için çalışmalar başlıyor. Peki 2020 yılında kaç bekçi alınacak, bekçi alımları ilkokul, ortaokul ve lise mezunu kaç kişi olacak?

Bekçi alımları hakkında henüz resmi bir açıklama yok fakat İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Sermet Atay'ın açıklaması şu şekilde;

Ortaokul mezunu 535 kişi, lise mezunu 16.217, yüksekokul mezunu 4.721, üniversite mezunu 5.473 toplam 27.006 ve yıl sonu itibarıyla toplam  bekçimiz 28.479 kişi.

2020 bekçilik alımları başvuru tarihleri ve alımları henüz Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanmadı. Konuyla ilgili resmi açıklamalar geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz. İşte, bekçi alımı hakkında tüm ayrıntılar...

Şehirlerin güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerinden biri olan bekçiler bir süredir ülke gündeminde eve sosyal medya gündeminde yer alıyor. Bekçilerin aldıkları maaş merak konusu olurken bekçi alımı başvuru şartları nelerdir ve bekçi maaşları ne kadar gibi konular merak edildi.

2020 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

İlkokul mezunu olan bekçi maaşı: 4, 302,80 TL maaş alır.

Lise mezunu bekçi maaşı: 4352 TL ile 4,455,14 TL arası

Ön lisans mezunu bekçi maaşı: 4357,50 ile 4.400 TL arası

Lisans mezunu bekçi maaşı: 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arası

BEKÇİLİK ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

MADDE 1 – 2/3/2018 tarihli ve 30348 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“g) Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocuklarını,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 6 – (1) İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az on beş gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Başvuruda istenen bilgi ve belgeler ile başvuruların alınmas

MADDE 8 – (1) Adaylar;

a) T.C. kimlik numarasını,

b) Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisini,

c) 5 inci maddede belirtilen nitelikleri taşıdığı beyanını,

ç) Mezuniyet bilgisini,

d) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

e) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme bilgisini,
f) Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yaparlar.

 2) Emniyet teşkilatı dışında şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar ise, ilgili kurum ya da valilik onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar müracaat kabul tarihleri içinde elden veya posta yoluyla Müracaat Kabul Komisyonuna belgenin aslını teslim eder. Adaylar tarafından verilen bilgilerin doğrulamasının yapılamaması veya ilave bilgilere ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibinden ayrıca belge talep edilebilir.

(3) Aranılan nitelikleri taşıyan adaylar Bakanlıkça belirlenen müracaat kabul komisyonlarına şahsen başvururlar.

(4) Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

ANKARA Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Başkent'te bin 568 çarşı ve mahalle bekçisinin gece devriyesi olarak görevlerine devam ettiğini, 2020'de 500 çarşı ve mahalle, 172 kır bekçisi olmak üzere 672 bekçi alınacağını söyledi. Yılmaz, "Bekçilerimizin düdük sesi ile vatandaşlarımız huzur ve güven bulmuştur" dedi.

Ankara Emniyet Müdürü Yılmaz, İl Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen törende, 1993 yılında alımları yapılan ve hizmet sürelerini tamamlayarak emekli olan bekçiler Muammer Şimşek, Mürsel Dönmez ve Mustafa Özvatan'a plaket verdi. Yılmaz, emekli olan bekçilere teşkilata yaptıkları hizmetler nedeniyle teşekkür etti. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun çarşı ve mahalle bekçisine ayrı bir önem verdiğini vurgulayarak, bekçilerin suçların azalmasında önemli rollerinin olduğunu belirtti. Servet Yılmaz, "Bekçilerin kimlik sorma yetkisi, kanunlar çerçevesinde var. Biz Ankara'da bunu uyguluyoruz ve uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 19:37
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.