Bakan Koca 40'a yakın soru önergesine aynı yanıtı verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs verilerinde şeffaflığın sağlanması için verilen 40’a yakın soru önergesine, Ülkemizdeki her bir bireyi içeren Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili mevcut durum, ayrım yapılmaksızın web sayfasından paylaşılmaktadır” yanıtını verdi.

Bakan Koca 40'a yakın soru önergesine aynı yanıtı verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemi verilerinde şeffaflığın sağlanması için verilen 40’a yakın soru önergesine , web sitesine bakın yanıtını verdi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, sağlık meslek örgütlerinin ve uzmanların, salgının gidişatının daha iyi yorumlanabilmesi için açıklanmasını istediği evde tedavi gören hasta sayıları, hastaların cinsiyete göre dağılımı, illere göre test sayıları ya da hastalardan kaç kişinin aşı olduğu gibi bilgiler hâlâ paylaşılmadı. Milletvekillerinin verdiği önergeler de yanıtsız kaldı.

Bakan Koca, milletvekillerinin farklı illerdeki hastalarla ilgili sorduğu “Kaç kişi evde tedavi görüyor? İl bazında kaç test yapılıyor” gibi sorular içeren 40’a yakın önergeye, “Ülkemizdeki her bir bireyi içeren Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili mevcut durum, ayrım yapılmaksızın web sayfasından paylaşılmaktadır” yanıtını vermekle yetindi.

MHP'Lİ VEKİLE DE YANIT YOK
Koca’nın, muhalefet milletvekillerine yaptığı gibi AK Parti’nin ittifak ortağı MHP’nin Düzce milletvekili Ümit Yılmaz’ın mutasyonlarla ilgili verdiği önergeyi yanıtlamaması da dikkat çekti. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, verilerle birlikte aşı olan kaç kişinin hastalığa yakalandığı gibi bilgilerin paylaşılmasıyla salgının daha kolay yönetileceğini ve aşı karşıtlığının önüne geçileceğini belirtti.

“En baştan beri sorunumuz, sürecin şeffaf yönetilmemesi” diyen Taşcıer, “Bilim insanları elde veri olacak ki ona göre çözüm üretebilsin. Varyantlar, yaş aralığı, cinsiyet, bölge, kronik rahatsızlığın olup olmaması gibi durumların açıklanması, salgına çözüm üretilmesini de sağlar” ifadelerini kullandı.

Aşılamadaki bilgi paylaşımında da eksiklik olmasını eleştiren Taşcıer, “Aşılanmayanların ne kadarının hastalandığı, yoğun bakımda yattığı açıklanmalı. Böylece aşı karşıtlarının oluşmasına engel olunabilir” önerisini getirdi.

Öte yandan milletvekilleri, aşı üzerinden açıklanması beklenen ve aşı tereddüdüne karşı çözüm olabileceği söylenen verileri de Meclis gündemine taşımaya başladı. Son olarak CHP’li Ömer Fethi Gürer, Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “İki doz aşısı tamamlanmasına rağmen virüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı kaçtır” sorusunu yöneltti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.