Alkol yasağı kalıcı hale mi geliyor ? Dikkat çeken iddia

Tam kapanma kararının ardından getirilen ve kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan alkollü içecek satış yasağının ardından şimdi de belediyelerin yetkileri valiliklere devredilirken, alkol satılacak işyerleri açabilmek için kolluk kuvvetlerinden izin alma şartı getiriliyor.

Alkol yasağı kalıcı hale mi geliyor ? Dikkat çeken iddia

AK Parti'nin 9 ayrı kanunda 20 değişiklik yapan ve yeni hükümler de içeren torba yasa teklifini TBMM’nin bayram tatilinden sonra çalışmalarına başlamasıyla gündeme getirmesi bekleniyor.

YENİ HÜKÜMLER
Yerel yönetimlerin umuma açık işyerleriyle ilgili yetkilerinin büyük ölçüde korunduğu ancak uygulamadaki sorunları gidermek amacıyla hazırlandığı ileri sürülen taslakta yer alan yeni hükümler özetle şöyle:

RUHSAT İÇİN KOLLUK KUVVET ONAYI
Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir'in haberine göre içkili yerlerin açılması sürecinde belediye/özel idare tarafından iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilebilmesi için kolluğun olumlu görüşünün alınması zorunlu hale getiriliyor.

KOMİSYON KARAR VERECEK
İçkili yer bölgesinin tespiti ile açılış kapanış saatleri vali yardımcıları ve kaymakamlar başkanlığında ilgili tarafların katılımı ile oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenecek.

RE'SEN KAPATMA
Mevzuata aykırılığın bildiriminden itibaren 30 gün içerisinde ilgili yerel yönetim tarafından yaptırım uygulanmaması halinde Vali/Kaymakam tarafından yaptırım uygulanacak. Ruhsat almadan açılan yerler kolluk tarafından re’sen kapatılacak.

Faaliyetten men edildiği halde mühür sökerek açılan iş yerlerine yönelik para cezaları arttırılacak. Mevzuat hükümlerine aykırı olarak ruhsatsız işletilen işyerleri ruhsat alıncaya kadar mahalli mülki amir tarafından süresiz olarak faaliyetten men edilecek. Ruhsatlı olan işyerleri ise dördüncü defa aykırı fiilleri işlediğinin tespiti halinde mahallin mülki amiri tarafından süresiz faaliyetten men edilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 5 ay Önce

Yeter yeter iyice zıvanadan çuktınız sandıktada varandaş çıkar merak etmeyin ekmeğiyle oynamaya alıştınız milletin

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.