Aksaray'da insanlık ayıbı! Velilerden tepki çeken eylem: Otizmli çocukları yuhaladılar

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. Söylenenlere göre okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı.

Aksaray'da insanlık ayıbı! Velilerden tepki çeken eylem: Otizmli çocukları yuhaladılar
banner150

Aksaray Valiliği, iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı ise olayla ilgili soruşturma başlattı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, iddialarla ilgili "Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızı ve kıymetli ailelerini inciten olayları hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.

Aksaray'da Mehmetçik İlkokulu'nda, 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrenci eğitim görüyor. Aralarında otizmli öğrencilerin de bulunduğu 42 özel eğitim öğrencisinin, iddiaya göre diğer öğrencilerin velileri tarafından başka okula gönderilmesi istendi. Özel eğitim öğrenci velileri de buna tepki gösterdi. Veliler arasında yaşanan tartışmalar da cep telefonu kameralarına kaydedilerek, sosyal medyada paylaşıldı. 

Veliler arasındaki okuldaki tartışma bugün de devam etti. Özel eğitim öğrencilerinin velilerine destek olan Aksaray Otizm Dayanışma Derneği Başkanı Ergül Arık, tartışmanın, diğer öğrenci velilerin, okulun tamamında özel eğitimli öğrencilerin öğrenim göreceği yönünde duyum alıp, örgütlenmesiyle başladığını öne sürdü. Arık, şunları söyledi:

''Velilerin örgütlenmesiyle başladı. Veliler, okul idaresinden 'Bu çocuklar buraya gelecek burası tamamen engelliler okulu olacak, sizin çocuklarınız diğer okullara dağıtılacak' diye duyum almış. Aslı astarı olmayan bir duyum. Veliler de bunun üzerine buraya gelip, bizim çocuklarımızın üzerine yürüdü. Muhtar da gelip, 'Mahallemizdeki okulu size vermeyiz' diyerek bize hakaretler etti. Bu konu bu şekilde başladı. 50 çocuklu otizm sınıfımızda yıldırma politikalarıyla birçok çocuğumuz bu okuldan gönderildi. Bu çocuklara devlet bu hakkı verdi mi? Biz kaynaştırma eğitimi almalı mıyız? Almalıyız. Yönetmelik bizden yana mı? Bizden yana. Biz kimsenin çocuğuna zarar vermiyoruz. Zaten 4 çocuğa 2 öğretmen veriliyor. Bu çocukların diğer çocuklara zarar vermesi mümkün değil. Zaten kaynaştırmaya dahi çıkamıyorlar. Öyle ayrıştırılmış ki 'otistik öğrenciler bölümü' diye. Tepkimiz üzerine koridordaki yazı silindi.  Çocuklarımız, velilerimiz sindirilmiş, bir sınıfta bekliyor. Buradaki bu amaç bu değil. Bu çocuklar bu şekilde eğitilemez.'

 Bir veli de özel eğitimli öğrencilerin, kendi çocuklarına zarar verdiğini öne sürerek, ''Dün okulda velilerle toplantı yaptık. Otizmli öğrenci velileri de toplantıyı bastılar. O öğrenciler çocuklarımıza zarar veriyor. Benim torunumu sıkıştırmışlar'' dedi.

VALİLİK, İNCELEME BAŞLATTI
 
Aksaray Valiliği de yaşanan olay üzerine konu ile ilgili inceleme başlattıklarını söyledi. Valilikten yapılan açıklama şöyle:''Özel eğitim öğrencileri burada 5 yıldır öğretimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında yayımlanan 'Aksaray'da otizmli çocuklar yuhalandı' haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında normal öğretimlerine devam etmektedirler. 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir Özel Eğitim Okulu planlanmış olup, konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır'' denildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI
 
Milli Eğitim Bakanlığı, Aksaray'da otizmli öğrencilerin veliler tarafından yuhalandığı iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Aksaray'da özel eğitim sınıflarının kapatılmasını isteyen veliler otizmli öğrencileri yuhaladı' başlıklı haberle medyaya yansıyan olayla ilgili Bakanlığımız müfettişleri tarafından inceleme- soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu okulumuzda özel eğitim sınıfı uygulamasının gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak, okul içerisindeki alanlarda ilgili düzenlemeler yapılmış olup, eğitim- öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Aksaray Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları tarafından okul velilerimiz için özel eğitim kapsamındaki öğrencilerimizle ilgili bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır" denildi.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise olaya ilişkin "Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızı ve kıymetli ailelerini inciten olayları hassasiyetle takip ediyoruz" dedi. 

DHA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.