banner232

13 yaşındaki çocuklarını evlendirdiler! Hamile kalınca...

Suriyeli 13 yaşındaki Fatma C.'nin akrabasıyla evlendirilip hamile kalması nedeniyle açılan davada, kocası ve annesi hakkındaki beraat kararı istinaf mahkemesinden döndü.

13 yaşındaki çocuklarını evlendirdiler! Hamile kalınca...

Dava dosyasına göre, yaklaşık 5 yıl önce Fatma C. isimli kız çocuğu, Suriye iç savaşından kaçarak ailesiyle birlikte Ankara'da yaşamaya başladı. 13 yaşındaki Fatma C., 2017'de akrabası Abdulkerim J. (26) ile imam nikâhıyla evlendirildi. Küçük kız, Abdulkerim J.'den hamile kaldı. Alemdağ Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi, suç duyurusunda bulundu. Abdulkerim J. ve çocuğun annesi Emanı B. hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkemede anne Emanı B., "Korusun, kollasın diye kızımın evlenmesine müsaade ettim. Suriye yasalarına göre 13 yaşını bitirmiş bir kız çocuğu evlenebilir. Yaptığımız Suriye mevzuatına göre bir evliliktir" dedi. Mahkeme, Türkiye'deki yasaları bilmedikleri gerekçesiyle beraat kararı verdi.

'HAYATIN AKIŞINA AYKIRI'
Küçük kızın avukatı Gizem Deniz Demirdizen, istinaf başvurusunda bulundu. Demirdizen, TCK'ya göre ceza kanunlarını bilmemenin mazeret sayılamayacağını belirterek, "Sanıklar her ne kadar Türkçe bilmemesi sebebiyle Türk kanunlarından haberdar olmadıklarını ve Suriye kanunlarına göre yaptıklarının yasal olduğunu ifade etseler de, sanık Abdulkerim 2 yıldır, sanık Emanı B. ise 5 yıldır Türkiye'dedir ve sanıkların hiçbir şekilde Türkçe öğrenmemiş olması ve kanunlardan haberdar olmaması hayatın olağan akışına aykırıdır" dedi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, 16 Aralık 2020'de "mağdure vekilinin istinaf itirazlarını yerinde görerek" hükmün bozulmasına karar verdi.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.