Altının ons fiyatındaki sert düşüşle birlikte gram altın son 2 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Gram altın 980 liranın altına düştü. Yatırımcının gözü ise Fed'in 21 Eylül'de açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Altın fiyatlarında rüzgar tersine döndü. Küresel enflasyon oranlarının hızla artmaya devam etmesinin önüne geçmek için merkez bankaları faiz enstrümanını kullansa da pek etkili olmuyor. Faiz artırımlarıyla birlikte Altın fiyatlarında gerileme sürüyor.

ABD Merkez Bankası Fed'in 21 Eylül 2022'de yapacağı toplantıda faiz artırımı yapması ihtimali güçlenirken, yatırımcılar likit kalmayı tercih etmeye başladı.

Parasını mevduatta değerlendirmek isteyenler altından çıkış yapıyor. Altın fiyatları da 2 ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın 980 liranın altına düştü! Altın yatırımcısının gözü 21 Eylül'de - Resim: 10

ONS ALTIN 1661 DOLARA GERİLEDİ

Ons altın fiyatlarındaki hızlı düşüş devam ediyor. Ons altın güne 1664 dolar seviyesinden başladı. Gün içinde en düşük 1654 dolar, en yüksek 1667 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar ons altın 1663 dolar seviyesinde fiyatlanıyor.

Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu

GRAM ALTINDA KAYIPLAR HIZLANIYOR

Gram Altın fiyatlarında da düşüş hız kazandı. Ons altındaki düşüşe paralel olarak gram altın fiyatları da yara almaya başladı. Gram altın güne 978 liradan başladı. Gün içinde en düşük 971,9 lira, en yüksek de 979,7 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar 976.6 lira seviyesinde fiyatlanıyor.

Gram altın 980 liranın altına düştü! Altın yatırımcısının gözü 21 Eylül'de - Resim: 9

ANALİSTLER FED'İN KARARLARINA ODAKLANDI

Analistler Fed'in toplantısından çıkacak karara göre altının hareketinin yön tayin edeceğini söylerken Fed'in beklentilerin üzerinde faiz artırımı yapması halinde ons altında 1648-1644 dolar aralığının test edilebileceği belirtildi.

FED EYLÜL AYI FAİZ KARARI NE OLACAK?

Piyasada Fed'in yüksek tonda faiz artırımı yapma olasılığı likidite azaltıcı bir hareket olacağından altın fiyatları için gevşemeye neden oluyor. Altındaki son dönemdeki düşüş hareketi 75 baz puan faiz artırımı yapılacağı yönünde fiyatlamayı yansıtıyor.

Gram altın 980 liranın altına düştü! Altın yatırımcısının gözü 21 Eylül'de - Resim: 8

ALTIN FİYATLARI İÇİN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELER

Fed'in 2022 yılı için faiz patikası yüzde 3,00-3,50 olarak fiyatlandı. Daha agresif faiz artırımları geleceği beklentisi oluşursa altın fiyatları yeni satış dalgasına girebilir.
Fed'in faiz kararının yanında hem faiz karar metni hem de Fed Başkanı Jerome Powell'ın mesajları büyük önem arz ediyor. Sıkı para politikasında bir yavaşlama beklentisi oluşturacak açıklamaların altına destek olması bekleniyor.

Gram altın 980 liranın altına düştü! Altın yatırımcısının gözü 21 Eylül'de - Resim: 6

Rusya-Ukrayna Savaşı, Çin-Taivan gibi dünya ekonomisini ve tedarik zincirini yakından ilgilendiren gerilimlerin artması durumunda altın fiyatları yukarı yönlü hareketler sergileyebilir.

Hem ABD'de hem de küresel düzeyde artan resesyon endişesi altın için düşüşleri sınırlayan bir etmen olarak dikkat çekiyor. Resesyon krizi merkez bankalarının faiz artış hızını yavaşlatacağı beklentisi yarattığından altına destek oluyor.

Gram altın 980 liranın altına düştü! Altın yatırımcısının gözü 21 Eylül'de - Resim: 5