Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir yaban domuzu, çok katlı binalar arasında kalan yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Çevredekilerin haber vermesi üzerine harekete geçen doğa dostları ve yetkililer, anne ve 6 yavrusunun bulunduğu alanı güvenlik çemberiyle koruma altına aldı

Fiyatlar arttı! Düğün sezonunda çiftlerin tercihi ikinci el Fiyatlar arttı! Düğün sezonunda çiftlerin tercihi ikinci el

Kuşadası’nda bir yaban domuzu, Ege Mahallesi’nde bulunan yüksek katlı binalar arasındaki yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Anne ve yavru yaban domuzlarını fark eden mahalle sakinleri, durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Aydın Doğa Koruma ve Milli Park görevlileri ile Kuşadası Belediyesi’ne bildirdi. Bölgeye gelen ekipler, yaban domuzunun yuva yaptığı alanı güvenlik şeridiyle çevirdi. Vatandaşları da alana girmemeleri yönünde uyardı.

'ATIKLARI GELİŞİGÜZEL ETRAFA BIRAKMAYIN'

Doğumun yeni olması nedeniyle anne ve yavrularının yanına bir süre yaklaşılmaması gerektiğini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Yaban domuzu yavrularıyla birlikte bir süre daha burada kalacak, daha sonra da yavrularını da alıp yan taraftaki makiliklere gidecektir. Ege Mahallesi’nden çok sayıda domuz ihbarları geliyor. Yaşam alanları daralan hayvanlar yiyecek umuduyla kıyı sitelere yöneliyor. Bu bölgelerde yaşayanlar çöplerini, özellikle organik atıklarını gelişi güzel etrafa bırakmamalı" dedi.

'MAKİLİKLER TAHRİP EDİLMEMELİ'

Bahattin Sürücü, bu olayın bir gerçeği gözler önüne serdiğini belirterek "Yaban hayvanlarının barınabileceği ve beslenebileceği alanlar sürekli azalıyor. Özellikle makilikler yaban hayvanları için çok önemli. Makiliklerin yaban hayatına ev sahipliği yapmasının yanı sıra erozyonu engellemesi, su tutma işlevini görmesi ve bitki çeşitliliği açısından çok önemli işlevleri var. Kuşadası’nda kalabilen makilikler, çalı çırpı olarak görülüp tahrip edilmemeli. Yapılaşma açılmamalı. Üzerinden rant kazanılacak arazi parçaları olarak değerlendirilmemeli. İçinde endemik türlerin de bulunduğu önemli bitki türlerinin ve yaban yaşamının devam etmesi sağlanmalı" diye konuştu.