Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru sürekli olarak kullanıcıları için yeni özellikler sunmaya ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. Son olarak telefon numaralarını ve e-posta hesaplarını içeren arama sonuçlarını kaldırma isteklerini karşılamaya başladı.

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, uzun süredir bazı kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasına yönelik talepleri kabul ediyor, ancak şimdi seçenek daha da kullanışlı olacak.

Google, bu politikayı telefon numaraları, e-posta adresleri ve fiziksel adresler gibi iletişim bilgilerinin kaldırılmasını talep etmenize izin verecek şekilde genişletmiştir.
 
Google'ın küresel arama politikası başkanı Michelle Chang, özel bir röportajda, kullanıcıların hassas olduğunu düşündüğü kişisel olarak tanımlanabilir bilgi miktarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Uzay boşluğunda öldüğümüzde bedenimize ne olur Uzay boşluğunda öldüğümüzde bedenimize ne olur

Şimdiye kadar Google, yalnızca iletişim bilgilerinin yanı sıra bir tür tehdit paylaşan sayfaların kaldırılması isteklerini kabul etti. Ayrıca banka hesabı ve kredi kartı numaraları ile tıbbi kayıtların bağlantılarını da kaldırdı.

google-arama-motoru

10 BİN İSTEK

Chang, oturum açma kimlik bilgilerini gizleyen bağlantıların kaldırılmasına izin veren genişletilmiş bir kural kapsamında onay oranlarının artmasını beklediğini söyledi.

Genişletme, hassas bilgilerin yayılmasını engellemeye yönelik son zamanlardaki diğer çabaları takip ediyor. Geçen yıldan itibaren,18 yaşın altındaki Google kullanıcıları, fotoğraflarının görsel aramalarından kaldırılmasına izin vermeye başladı.

Google küresel politika sorumlusu Michelle Chang, Google'ın kamu yararına verilerin kullanılabilirliğini korumayı hedefleyeceğini söyledi. Ayrıca, "hükümet veya resmi kaynakların sitelerinde kamuya açık kayıtların bir parçası olarak görünen" bilgileri de kaldırılmayacağını açıkladı.

Şirket, gelen taleplerin birkaç gün içinde işleme koyduğunu belirtti.