Gıda fiyatlarının düşürülmesi için perakende ticareti teşvik edici yeni uygulamalar hayata geçirilecek. AB mevzuatı dikkate alınarak, perakende ticarette haksız iş uygulamalarını ortadan kaldırmak için daha işlevsel ve daha adil bir tedarik zinciri oluşturulmasına yönelik kanun Aralık ayında Meclis'e sunulacak.

AB standartları, perakende ticarette haksız uygulamaları ortadan kaldırmaya yönelik mevzuat geliştiriyor. Kanun Aralık ayında Meclis'e geleceği için gıda fiyatları düşecek. Tekel sona erecek. Enflasyon düşecek.

Yeni uygulama, ödeme süreleri, sipariş iptalleri ve iadeler açısından uygulanacak. Başta sebze ve meyveler olmak üzere bozulabilir ürünlerin üretici ve tedarikçileri, ürün bedelini bir ay içinde ödemekle yükümlü olacak. Perakende işletmesi, ürün teslim tarihinden bir ay önce üreticiye verdiği bir siparişi iptal edemez.

Başvuranlar alıyor! 1100 TL otomatik olarak hesaplara yatırılıyor! Başvuranlar alıyor! 1100 TL otomatik olarak hesaplara yatırılıyor!

Mağaza açma ve sergileme ücretleri adına üretici ve tedarikçilerden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Perakende yasası ile şirketler ve işadamları derin bir nefes alacak. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu kanunun kabulü yurt içi alışverişte meslekleri ve sektörleri koruyan bir yapı oluşturacaktır.

HAKSIZ TICARETE SON

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar, tüketicileri korumayı, tedarikçiler ile perakende şirketleri arasındaki ticari ilişkileri düzenlemeyi ve haksız ticaret uygulamalarına son vermeyi amaçlıyor. Ticaret sicil hizmetleri açısından, şirket kuruluş işlemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanması için şirket işlemlerinde dijital uygulamalar geliştirilecektir. Türk e-ticaret mevzuatı ve düzenlemeleri için bir yol haritası oluşturulacaktır.

ENFLASYON ATEŞİ DÜŞECEK

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Bu yasayla ekstra indirimler, bindirimler ve fiyatlardaki dengesizlik duracak. Tekelci zihniyet yerine çoğulcu bir zihniyet gelişecek. Enflasyon ateşi düşecek. Rekabet ortamı oluşacak. Ürünün çıktığını menşeden nihai tüketiciye kadar otokontrol olacak" dedi.