Şartlı ceza indiriminin ardından ittifak ortağı MHP'nin genel af için hazırlık yapıldığı Ankara kulislerinde konuşuluyor. AK Partili üst düzey bir isim ise genel af konusunda tavırlarını ortaya koydu.

Normal şartlarda 2023 Haziran ayında yapılacak olan seçimler için geri sayım başlarken iktidarın önündeki en büyük sorunsa Türkiye ekonomisinin kötü gidişatı olarak öne çıkıyor. Seçime giderken beklentisi oluşan maddelerinden biri ise genel af konusu… Artan genel af beklentisine, AKP, "Af, siyasi bir yüktür" diyerek mesafe koydu.

Cumhur İttifakı ortağı MHP yaklaşık iki yıl önce cezaevlerinde yoğunluğu gerekçe göstererek TBMM’ye “şartlı ceza indirimi” teklifini taşımıştı. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, MHP’nin bu kez “genel af” için hazırlık yapıldığı iddia ediliyor. “Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü” dolayısıyla gündeme getirilebileceği savunulan genel affa AK Parti ise mesafeli.

Buldukları defineyi paylaşamayınca olanlar oldu Buldukları defineyi paylaşamayınca olanlar oldu

AK PARTİLİ ÜST DÜZEY İSİM: AF SİYASİ BİR YÜKTÜR...
AK Partili üst düzey bir isim, “Şu an için bir çalışma yok. Ama seçimde AK Parti çok iyi bir sonuç elde ederse, o prestijle belki böyle bir konu düşünülebilir. Esasen aflara karşı bir siyasi partiyiz. Çünkü af siyasi olarak bir yüktür. Devletin af yetkisi var mı? Bu tartışmalı bir konu” değerlendirmesi yaptı.

BELİRLİ ŞARTLAR İÇİNDE DEĞERLENDİRME YAPILABİLİR
AK Partili bir siyasetçi de MHP’nin bunu gündeme getirmesi durumunda toplumda bir beklenti ortaya çıkacağını, ittifak ortağı oldukları için kendilerinin de değerlendirme yapmak zorunda kalabileceklerine dikkat çekti, “Genel af olmaz ama belirli şartlar içinde bir değerlendirme yapılabilir belki” yorumunda bulundu.