Herkesin hayali daha genç bir bedene sahip olmak. Sağlıklı yaş almak ise sağlıklı beslenme ile doğru orantılı. Günde sadece bir bardak tüketerek kalbinizi korumanız mümkün. Farkında olmadan yaşadığımız önemli bir gerçek bulunuyor: Dünya nüfusunun büyük bir bölümü olması gerekenden 7 yaş daha büyük bir kalp yaşına sahip. Tüm bedeninizin motor noktası olarak düşüneceğiniz kalbi, genç tutmak ise aslında tüm bedeni genç tutmak anlamına geliyor. Peki bunun için neler yapmalı? İşte çözümü..

Gözden kaçırmayın

Yedikten sonra olacaklara hazır olun! Libidoyu arttırır, cilt rengini... Yedikten sonra olacaklara hazır olun! Libidoyu arttırır, cilt rengini...

Kendinizi yaşlanmış bir kalpten korumanın ve kalbinizdeki saati geriye almanın kolay yolları var. Üstelik bu, kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek yiyecekleri diyetinize eklemek kadar basit.

Bir Emory Üniversitesi araştırmasına göre, tüm kalp krizi ölümlerinin %50'sinden fazlası basit bir diyet değişikliği ile önlenebilir. Bu da demek oluyor ki, kalp sağlığınızı kendi ellerinize alma zamanı!

saglikli-yiyecekler (1)

EDAMAME 
Edamame, mükemmel bir magnezyum, folat ve potasyum kaynağı oldukları için her zaman harika bir atıştırmalıktır. Bu besinler kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskinizi azaltır.

saglikli-yiyecekler (5)

ROOIBOS ÇAYI 
Penn State'de yapılan bir araştırma, stresli durumlara kötü tepki veren kişilerin vücutlarındaki iltihaplanma düzeylerinin arttığını ve iltihaplanmanın doğrudan obeziteyle ve ayrıca diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla bağlantılı olduğunu buldu. Üstelik anksiyeteniz yüksek olduğunda, aynı zamanda, kan dolaşımında ortaya çıkan lipitleri ve onları yağ hücrelerimizde depolama yeteneği nedeniyle "göbek yağ hormonu" olarak bilinen kortizol gibi stres hormonlarının da artışı ortaya çıkabilir.Rooibos çayını zihninizi yatıştırmak için etkili yapan şey, Aspalathin adı verilen eşsiz flavanoiddir. Araştırmalar, bu bileşiğin açlığı ve yağ depolanmasını tetikleyen stres hormonlarını azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle kilo kaybı için en iyi besinler arasında yer alıyor.

saglikli-yiyecekler (2)

TATLI PATATES 
Yavaş karbonhidratların kralı, tatlı patatesler lif ve besinlerle doludur ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Buradaki sihirli bileşen karotenoidler, kan şekeri seviyelerini stabilize eden ve kalorilerin yağa dönüştürülmesini önleyen insülin direncini düşüren antioksidanlardır.

Bu durum, kalbiniz için en büyük tehditlerden biri olan diyabet riskinizi azalttığı anlamına gelir. Ve yüksek vitamin profilleri (A, C ve B6 dahil) size spor salonunda yakmak için daha fazla enerji verir.

saglikli-yiyecekler (3)

ORMAN MEYVELERİ 
Bir dahaki sefere süpermarkete gittiğinizde, sepetinizi çilek, yaban mersini ve ahududu ile doldurmayı unutmayın. Uzman diyetisyen Suzanne Fisher, "Meyveler, serbest radikal hasarından korunmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.