Endonezya liginde Arema ile Persebaya arasında oynanan karşılaşma faciayla sonuçlandı. Ev sahibi takım taraftarlarının stada girmesinin ardından çıkan izdihamda en az 129 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkenin ligi askıya alındı. Detaylar aşağıda...

Endonezya'da bir futbol maçında polis, çıkan izdihamda 129 kişinin ölümüne neden olan arbedeyi durdurmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Doğu Java'nın Malang kentindeki Kanjuruhan Stadyumu'nda oynanan lig maçında Persebaya Surabaya'nın Arema Malang'ı 3-2 mağlup etmesiyle iki rakibin taraftarları arasında kavga çıktı. Yüzlerce taraftar, arbedeye müdahale eden polisin biber gazı kullanmaması için çıkış kapısına koştu.

Yaşanan kaosun ortasında birileri boğuldu ve ezildi. Stadyumda meydana gelen olayda 129 kişi yaşamını yitirdi.

Bakın Ronaldo'yu hangi takım istiyor! Dünya Kupası sonrasında imzayı atıyor... Bakın Ronaldo'yu hangi takım istiyor! Dünya Kupası sonrasında imzayı atıyor...

Doğu Java polis şefi Nico Afenta yaptığı açıklamada, maçın hemen ardından gece geç saatlerde taraftar grupları arasında çıkan kavganın çevik kuvvet polisinin göz yaşartıcı gaz kullanmasına yol açtığını ve bunun taraftarlar arasında paniğe neden olduğunu söyledi.

Afinta, 300'den fazla kişinin tedavi için bölgedeki hastanelere götürüldüğünü, ancak birçoğunun yolda ve tedavi sırasında öldüğünü kaydetti.

Yaklaşık 180 yaralı arasında durumu ağır olanların bulunduğunu anlatan Afinta, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.