Bir dünya projesi olan EXPO 2023 sergi alanında Fransa, kendisine ayrılan mekanı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

“Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” olarak teması belirlenen ve farklı kültürleri bir araya getirmesi planlanan Kahramanmaraş EXPO 2023 sergi alanına Fransa da katılıyor. Onikişubat Belediyesinin organize ettiği ve büyük oranda yapımını tamamladığı EXPO 2023 alanında, hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 

Çiçek ve bitki türleriyle zengin ve deneyimli olan Fransa, 2023’te açılacak EXPO 2023 alanında, Fransa Nant şehri Çiçek Birliği Başkanı Fredecic Fourier, Florials de Nantes Genel Müdürü Rosalyne Carlet ve beraberindeki heyet incelemelerde bulundu. Daha sonra bir basın açıklaması yapan Fransa Delegasyonu, “Biz burada Fransa’yı temsil ediyoruz. Sayın Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e daveti için teşekkür ederim. Biz de sizleri Kahramanmaraş olarak  Fransa’da ağırlamak isteriz. Bu katılım ve etkinlik iki ülke arasındaki dostluk ve ticareti de güçlendirecektir. 80 yıllık çiçek bitkileri deneyimimizi 2023 yılında Kahramanmaraş’ta EXPO alanında katılarak sergileyeceğiz.” Dedi.

Başkan Mahçiçek de “Fransa’nın etkinliklerini, kültürel olarak tanıtmaktan mutluluk duyacağımızı ifade ediyorum. Gerçekten Fransa ile ilgili çok ciddi ekonomik ilişkilerimiz var. Fransa’nın Türkiye’de yatırımları var. Karşılıklı olarak bizim de Fransa’da yatırımlarımız var. İkili ekonomik ilişkilerimiz, kazan kazan prensibiyle devam etmektedir” dedi.

EXPO 

Acı haber geldi! Kazada ağır yaralanan Kahramanmaraşlı astsubay yaşam savaşını kaybetti Acı haber geldi! Kazada ağır yaralanan Kahramanmaraşlı astsubay yaşam savaşını kaybetti

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek: “Fransa’dan Kahramanmaraş’ımıza gelen ve EXPO’da Fransa’yı temsil edecek çok değerli kurumsal nitelikte arkadaşlarımız, sizlere hoş geldiniz diyorum. 5 asırdan beri Fransa ile ilgili güzel ilişkilerimiz var. 800 bin insanımız da Fransa’da yaşamakta. Dolayısıyla Fransa ile hem ekonomik anlamda, hem de toplumsal, kültürel anlamda güzel ilişkilerimiz, diyalogumuz var. Bu misafir arkadaşlarımız Fransa’da ve başka ülkelerde defalarca Fransa’yı temsil etmiş, bu aşamada da Kahramanmaraş’ımızda Fransa’yı temsilen EXPO alanımızda yer alacaklar. Kendilerine EXPO alanımızda beraber olmak, Fransa’nın etkinliklerini, kültürel olarak tanıtmaktan mutluluk duyacağımızı ifade ediyorum. Gerçekten Fransa ile ilgili çok ciddi ekonomik ilişkilerimiz var. Fransa’nın Türkiye’de yatırımları var. Karşılıklı olarak bizim de Fransa’da yatırımlarımız var. İkili ekonomik ilişkilerimiz, kazan kazan prensibiyle devam etmekte.”

Fransa delegasyonu Fredecic Fourier: “Davetiniz için teşekkür ederiz. Biz burada Fransa’yı temsil ediyoruz. Sayın Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e daveti için teşekkür ederim. Biz de sizleri Kahramanmaraş olarak  Fransa’da ağırlamak isteriz. Bu katılım ve etkinlik iki ülke arasındaki dostluk ve ticareti de güçlendirecektir. 80 yıllık çiçek bitkileri deneyimimizi 2023 yılında Kahramanmaraş’ta EXPO alanında katılarak sergileyeceğiz. Bu eşsiz çiçek bitkilerini ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Heyetimizle burada gerekli incelemeleri yapıp, ülkemize mutlu bir şekilde döneceğiz. Ayrıca EXPO 2023 için projelerimiz var.”