Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışmalar sürüyor. EYT'de tek bir model üzerinde durulduğu açıklanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, emeklilik için yaş ve çalışma süresini değil, prim günü sayısını esas alacağı belirtiliyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmalar devam ediyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tüm formüllerin teke indirildiğini bunun üzerinde değişik aşamalarla çalışma yürütüleceğini ve bu yıl sonuna kadar kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

tl1-39

Peki bu tek formül neyi içeriyor, çalışmalar hangi aşamalardan geçecek, kimler nasıl şartlarla emekli olacak?

Bakanlığın sürdürdüğü ‘Türk modeli’ adı verilen çalışma sır gibi saklanırken, düzenleme ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. 

tl2-21

Milli Gazete'nin ulaştığı bilgilere göre, bakanlık emeklilik için yaşı ve çalışma süresini değil prim gün sayısını esas alacak.

Buna göre 8 Eylül 1999 öncesi işe giriş yapan kadın çalışanlar 7 bin 200, erkek çalışanlar ise 9 bin prim gün sayısını doldurması halinde yaş şartına bakılmaksızın emekli olabilecek.

Bu formülün uygulanması durumunda ise 2023 yılında 1,5 milyon kişi emekli olacak.

tl3-11

Maliyet en düşük 42 milyar TL

Konu ile ilgili bir diğer tartışma ise EYT düzenlemesinin bütçeye getireceği maliyet üzerinde yaşanıyor.

Cinayet gibi kaza: Darp edilip yola bırakılan gencin üzerinden ticari taksi geçti Cinayet gibi kaza: Darp edilip yola bırakılan gencin üzerinden ticari taksi geçti

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan ortak komisyon, dengeli bir mali rakamın çıkması için çalışıyor. 

tl4-13

Resmi ağızlardan bir rakam henüz telaffuz edilmezken, vergi uzmanları ortalama bir hesap yaptı. Buna göre, 47-50 yaş bandına takılan vatandaşların emekliye ayrılması ile 1 milyon kişilik bir maliyet oluşacak. 

En düşük emekli maaşı üzerinden hesaplandığında ise bu maliyet yıllık 42 milyar TL olacak.