İktidara yakınlığıyla tanınan Sabah gazetesi dün sarayda yaptığı toplantıda yaş şartının da gündeme geldiğini söyledi. Dolayısıyla söz konusu yaş aralığı kadınlar için 48, erkekler için 50 olduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başkanlığındaki toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı katıldı.

YAŞ ŞARTI DEĞİŞİKLİĞİ

Toplantıda EYT düzenlemesine ilişkin son durum değerlendirildi.

Merkez Bankası'ndan hükümete açık mektup Merkez Bankası'ndan hükümete açık mektup

Öte yandan hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetelerinin haberine göre dünkü görüşmenin ardından son dakika gelişmeleri yaşandı. Üçlü zirvede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan EYT taslağı ele alındı. Özellikle patronun gereksinimleri göz önüne alındığı kaydedidli.

  • 2 milyon kişinin bir anda emekli edilmesinin patron ve bütçe üzerinde ağır yük oluşturacağı" iddiasıyla yaş şartı yeniden gündeme geldi.
  • Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralıkları oldu.
  • Önceki düzenlemede yaş şartı yer almazken, konuya ilişkin son kararın 12 Aralık 2022 tarihindeki bakanlar toplantısında verileceği ifade ediliyor.