Dün açıklanan büyüme rakamlarının da hızını kesemediği piyasalar yeni güne de kritik seviyede başladı.

Cuma günü TÜİK tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verileri öncesinde Türkiye'de yüzde 70'e dayanan yüksek enflasyon, artan jeopolitik riskler, rekor seviyesindeki negatif reel faize karşın etkisizleştirilen para politikasıyla piyasaların endişe veren seyri sürüyor.

İşte piyasalarda son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 16,38 TL'den, Euro 17,59 TL'den, Sterlin ise 20,77 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.830 Dolar'dan, Gram altın 963 TL'den, Çeyrek altın 1.551 TL'den Cumhuriyet altını ise 6.381 TL fiyatıyla işlem görüyor. 

Altın fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 10 ile 20'lik farkla işlem görüyor.

Gümüş ise 11,30 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto paralar
 
Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 31 bin 512 dolar, Ethereum ise bin 929 dolardan işlem görüyor.  

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.

Brent petrol

OPEC+'nın perşembe günkü toplantısı öncesinde Rusya'yı karar sürecinden çıkarmayı planladığı haberlerinin ardından petrol fiyatları düşüş kaydetti. 

Dün 123 doları aşan brent petrol fiyatları bugün OPEC+ haber akışının ardından 116 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD ham petrolü de 115 doları gördü.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, perşembe günü bir araya gelecek.

Toplantıda, OPEC+ grubunun temmuz ayına ilişkin üretim politikası değerlendirilecek. OPEC+ grubu, haziranda günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışı kararı almıştı.

Öte yandan Şanghay'da salgın önlemleri bugünden itibaren gevşetilmeye başlıyor.