Mevsiminin yaklaşması ile piyasalarda yerini almaya hazırlanan eriğin ilk mahsul kilosu şok etti. Mersin’in Erdemli ilçesinde ilk hasadı yapılan eriğin kilosu bir tüccar tarafından kilosu 600 lirada alındı.

Erdemli ilçesinde Necla Celeb'e ait 1,5 dönümlük serada can eriği hasadı yapıldı. Hasat edilen ilk erikler, 70 gramlık plastik kaselere kondu. Paketlenen erikler, büyükşehirlere gönderilecek. Üretici Necla Celeb, "Nisan ayında yapılması beklenen ilk erik hasadını, örtü altında yetiştirmenin sevincini yaşıyoruz. Yaklaşık 1,5 dönüm serada 10 yıldır erik üreticiliği yapıyorum. Çok emek veriyoruz ve erken hasat etmek için çok uğraşıyoruz. İlk hasadımızdan 50 kilogram erik elde ettik. Tüccarımız geldi ve kilosunu 600 TL'den aldı. Bütün üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyorum" dedi.

Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor" Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor"

"ERKEN HASADIN NEDENİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ"

Can eriğinin erken hasat edilmesinin nedeninin dünyadaki iklim değişikliğine bağlayan ziraat mühendisi Mustafa Besili ise, "Türkiye son yıllarda iklim değişikliğine gidiyor. Bütün üreticilerimiz, bunu dikkate alması gerekiyor. İklim değişikliğinin yaşanması ile birlikte artık birçok ürün mevsiminden önce hasat edilmeye başlayacaktır" diye konuştu.