Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti'ye katılan Mehmet Ali Çelebi'ye çocuk tavsiyesi vererek, ''Çocuk çok önemli...Bak PKK’nın 5 tane 10 tane 15 tane var...'' sözlerine muhalefetten tepki yağıyor.

CHP'den istifa edip, Memleket Partisi'ne geçen ancak Muharrem İnce ile anlaşamadığı için buradan da ayrılan Mehmet Ali Çelebi AK Parti'ye katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da haftalık grup toplantısında AK Parti'nin yeni üyesi Mehmet Ali Çelebi'ye rozetini taktı. Rozet takılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çelebi'nin de yer aldığı AK Partili isimler, hep birlikte ellerini havaya kaldırdı.

​ERDOĞAN'IN ÇOCUK TAVSİYESİ OLAY OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Mehmet Ali Çelebi ve eşi Kezban Merey Çelebi'yi durdurarak kaç çocukları olduğunu sordu. Çelebi'den "1" yanıtını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra bir uyarıda bulundu ve "Sayımızın artması lazım." diyerek çocuk istedi. Çelebi ise, eşinin 'doktora' ve 'kariyer' yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yanıta ise "Kariyeri çocuk doğurmak" diye karşılık verdi. Çelebi'nin eşine yaşını soran ve "46" yanıtını alan Erdoğan, "Allah'tan isteyelim devam. Çocuk çok önemli... Bak PKK'nın 5 tane 10 tane 15 tane var…" diye konuştu.
 

AKŞENER: HİÇBİR 27 SANİYE BU KADAR UTANÇ VERİCİ OLMAMIŞTI

Erdoğan'a tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkanı  Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Katil kocanın intihar oyunu! Katil kocanın intihar oyunu!

Yine hedefin ortasında ve nefretin öznesinde Türk kadını var. 20 yıla sığan birçok rezalete şahit olmuştuk ancak hiçbir 27 saniye bu kadar utanç verici olmamıştı.

“BU ÇİRKİN ŞUURALTI…”

Bu açıklama sayın Erdoğan ve arkadaşlarının bu ülkeye verecek hiçbir şeyleri kalmadığının ibretlik ispatıdır. Bu çirkin şuuraltı ve bu kirli zihniyet Türkiye’yi hak ettiği geleceğe taşıyamaz.

Kadınları; tek fonksiyonu çocuk doğurmak olan sürtük organizmalar olarak görenlerin artık miatları doldu. Onlar isteseler de istemeseler de Türkiye Cumhuriyeti; 2’nci yüzyılında her alanda çalışan, üreten ve başaran kadınların omuzlarında yükselecek. Kimse merak etmesin, çok az kaldı!”

“DERHAL DÜZELTİLMEYE MUHTAÇ BİR CÜMLE”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'ın o konuşmasıyla ilgili şöyle konuştu:

Recep Tayyip Erdoğan, bir milletvekiline, siyasi tarihin en büyük ve en utanılacak u dönüşlerinden birini yapan birine rozet taktı bugün. Bütün yaz tweet sildi. AKP, Erdoğan'ı eleştiren tweet'leri temizledi. Konuşurken, ona da o yakışır…Eşim kariyer yapıyor deyince dönüyor, ‘Eşinin kariyeri çocuk yapmak olsun' diyor.

Çok üzüldüm bu konuşmaya tanık olduğumuza. Recep Tayyip Erdoğan'a yakışır da Türkiye'ye yakışmaz. Bunları eşinin yanında duyma kimseye yakışmaz. Ve devam ediyor, “Çok çocuk yapın. Bakın PKK'da 5'er 10'ar çocuk var” diyor.

Sayın Erdoğan, Süleyman Soylu diyor ki “Türkiye'de PKK'lı kalmadı, burunlarını bile çıkaramıyorlar. Sayısı düştü tepelerindeyiz falan…” Süleyman Soylu, 5 çocuklu 10 çocuklu PKK'lılar neredeymiş bir söylesin de, sen burada başka bir şeyi ima ediyor olmayasın?

Bu cümle, derhal düzeltilmeye muhtaç bir cümle. Bunu sadece o teyp kayıtlarını sildirerek, ajansın dökümünden çıkararak kurtaramazsınız. Sen kime diyorsun 5-10 çocuğu var PKK'lıların siz de yapın' diye… PKK ile mücadele yöntemi olarak.

Herkes anladı, ben söylemeye utanıyorum. Olmaz. Bir akademisyene, kariyer yapan akademisyene “Senin kariyerin çocuk yapmak” olsun diye bir cumhurbaşkanı diyemez. Sonra da dönüp bu cümleyi kuramaz. Kabul edilecek bir iş değildir. Ayıp bir iştir. Utanç verici bir iştir.

BABACAN: MİLYONLARCA KÜRT VATANDAŞIMIZI TERÖRİSTLİKLE İTHAM EDİYOR

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da sosyal medyadan yaptığı açıklamada şöyle tepki gösterdi:

“Gördüğü her kadına kaç çocuk doğurması gerektiğini söylüyor. Dağda 5-10 çocuk doğurmadıklarını biliyor ama milyonlarca Kürt vatandaşımızı teröristlikle itham ediyor. Yazık, utanç verici.”

GELECEK PARTİSİ TEPKİ GÖSTERDİ

Gelecek Partisi'nden Erdoğan'ın sözlerine sert tepki geldi. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, “Bugüne kadar Kürtlere çok hakaret edildi. Ama bir Cumhurbaşkanının ağzından böylesine ırkçı ve gayri insani sözler hiç duyulmadı. Maalesef Sn.Erdoğan'da ne İslami ne insani ne de insan haklarına dair hiç bir değer kalmamış! Ülkem ve AK Parti adına hicap ettim. Hazin bir son!” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise şunları söyledi:

“Bu ülkenin çocukları Kandil'de doğmadığına göre, kastınız apaçık ortada Sn. Erdoğan! İfadeleriniz insan haklarına ve kadın haklarına saygısızlıktır. Bu ülkede doğan her çocuk onurlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Çocuklar arasında ayrım yapmak ırkçılıktır!