Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın'daki maden faciasında yaralanan işçiler hakkında konuştu. Erdoğan, "Bir tanesinin şuuru açık, diğer 5 tanesinin durumu biraz sıkıntı" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'e-İnsan Programı'nda açıklamalarda bulundu.

"1 TANESİNİN ŞUURU AÇIK, 5 TANESİNİN DURUMU SIKINTILI"

İlk olarak Bartın'ın Amasra ilçesinde 41 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili konuşan Erdoğan, yaralıları ziyaret ettiğini belirterek "6 tane de ağır olan, ki bir tanesinin şuuru açıktı, hastanede ziyaret ettim. Diğer 5 tanesinin durumu biraz sıkıntılı" dedi.

'PROFESÖRLERİMİZ TARAFINDAN TEDAVİLERİ YAPILIYOR'

" İstanbul’daki Çam Sakura Hastanemizde tedavi gören ve yanık durumları ağır olan bu hastalarımız şu an Türkiye’de adeta bir numara konumunda olan profesörlerimiz tarafından tedavileri yapılıyor. Estetikte şu an yine aramızda olan hocalarımız Türkiye’de çok çok ciddi operasyonlar gerçekleştiriyorlar. Nereden nereye geldiğimizi söyleme bakımından bunlar çok önemli."

STAJ ÜCRETİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKIYOR

Erdoğan ayrıca, "Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30'una tekabül eden rakamı, 2023'ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz" açıklamasını yaptı.

Ulusal Staj Programı'nın 2023 yılı başvurularını bugün itibarıyla açtıklarını belirten Erdoğan, "Önümüzdeki yıl Ulusal Staj Programımızdaki stajyer öğrenci sayısını 150 bine çıkartıyoruz.

Staj sürelerinin de 3 aya kadar uzatılabilmesini sağlıyoruz. Özel sektör de 150 bin öğrenciye benzer şartlarda staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza destek vermelidir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE DE ARTIK GELİŞMİŞ ÜLKELER ARASINDA"

Üçlü virüse dikkat! Üçlü virüse dikkat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı'da ne varsa güneydoğuda da olacak demiştik, başardık. Burası Türkiye. Türkiye de artık gelişmiş ülkeler programı içerisinde yerini aldı. Kamu personel rejimi, hükümetlerimiz döneminde, değiştirmekte en zorlandığımız alan olduğunu itiraf etmek isterim." dedi.