Erdoğan, Kağıthane-Havalimanı metrosunun açılışında, "1994'te göreve geldiğimizde İstanbul'un suyu var mıydı? Suyu, dağları delerek 110 kilometreden biz getirdik." dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılışında konuştu.

İnşaatta aynı anda 10 tünel delme makinesi birden kullandığını aktaran "Erdoğan, "Günde 800 bin yolcu kapasiteli bu metro hattı sayesinde Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada ulaşılabilecek" dedi. 

'PARİS'İ BİLDİKLERİ KADAR...'

Muhalefeti de eleştiren Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne İstanbul’un sahip olduğu altyapıdan haberleri var. Kağıthane’ye Kağıttepe diyenlerden, Paris’i bildikleri kadar İstanbul’u bilmeyenlerden fazla bir şey beklemiyoruz. Bunlar Türkiye’yi de İstanbul’u da tanımıyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı bir turist gibi yaşıyorlar. Ama onların bu cehaleti hakikatleri ortadan kaldırmıyor. Bu halleri bizi asla rehavete sevk etmiyor. Biz onlara rağmen İstanbul’un trafik sorununu raylı sistemlerle çözme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz.

İstanbul’a belediye başkanı olduğumuzda ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız demiştik.

BTK’dan izinsiz aramalara 51.5 milyon TL ceza! BTK’dan izinsiz aramalara 51.5 milyon TL ceza!

Sevdamız, aşkımız efsunlu güzelliklerin şehri aziz İstanbul’a karşı her zaman samimi, harbi olduk. Fatih’in emaneti bu mübarek şehre mahcup olmaktansa değil siyasette fedakarlık yapmayı gerekiyorsa can vermeyi tercih ederiz."

'CHP ÇÖP, ÇUKUR, ÇAMUR DEMEKTİR'

"Bunların boğazın altından Marmaray’ı geçirebilirler miydi? Bir tanesi ne diyor? “Bunda sürücü yok mu?” Ya bizim şu anda 10 adet sürücüsüz metro adımını biz attık. Ama bunların haberi yok. Ne diyor birisi de? “A bunları galiba Paris’te yapmışlar.” Paris’te metroda damdan sular akıyor, bizimkiler pırıl pırıl. Haberleri yok.

Kanal İstanbul projesiyle şehrimize bir soluk borusu açacağız. İstanbul’un marka değerini yükselteceğiz. Şimdiden altyapısını oluşturmaya başladığımız bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Göreve geldiğimiz 1994’te İstanbul’un suyu var mıydı? CHP’den devralmıştı. Çöp dağları var mıydı? Suyu 110 kilometreden dağları delerek İstanbul’a getirdik. Çöpleri kaldırdık mı? CHP demek çöp, çukur, çamur demek. Hatırlayın, Ümraniye çöplüğündeki patlamayı. 39 vatandaşımız orada öldü, hala bu CHP konuşuyor.

Ülkemiz yeni bir seçimin eşiğinde. Özellikle son 10 yılda yaşadıklarımızı şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Ekonomimizi mahvetme yolunda birçok adımlar attılar. Ama bunu da başaramadılar, başaramayacaklar. İşte şu anda İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın hali ortada. Bizim halimiz de ortada.

Hayata geçirdiğimiz her çalışmada sadece bugünün ihtiyaçları değil şehrin geleceğini de göz önünde bulundurduk. Devletimizin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapılan İstanbul Havalimanı, bugün Avrupa'nın en yoğun dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alıyor. Bay Kemal, 1 kuruşsuz yaptığınız yatırımları anlatın diyor. Bak Kamu özel işbirliği yatırımlarıdır bunlar. İGA'yı, Yavuz Sultan Selim'i, Osmangazi'yi böyle yaptık. Ama siz bunları öğrenene kadar çok zaman geçecek."