Milyonlarca çalışanın ve işverenlerin dört gözle beklediği 2023 asgari ücret zammı için kritik an geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücretin yüzde 54,6 oranında arttırılarak net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı.

Milyonları ilgilendiren asgari ücrete ilişkin açıklamanın bugün saat 12.00 civarında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında 2023 asgari ücretin yüzde 54,6 oranında arttırılarak net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı.

Gelir Vergisi istisnası tamamına uygulanırsa, asgari ücretin işverene toplam maliyeti 11 bin 750 TL olacak.

Asgari ücretle birlikte onlar da zamlanacak

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Asgari ücretteki artış sonrasında birçok ödeme ve maaşta da artış yaşanacak.  65 yaş aylğı, engelli aylığı, işsizlik maaşı, staj ücretleri, askerlik ve doğum borçlanması, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve genel sağlık sigortası primleri asgari ücretteki artışla birlikte değişecek.

Sendikaların talebi neydi?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu ifade ederken; DİSK asgari ücret talebinin 13 bin 200 TL, Hak-İş ise 10 bin TL olduğunu duyurmuştu.

Basın toplantısına son olarak "9 bin TL'nin altına imza atmayız" diyen Türk-İş'e davet gönderilmediği ve Türk-İş'in basın toplantısına katılmadığı öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücreti açıklıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

 Bize düşen görev milletimiz için hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverene altından kalkamayacakları bir yükün altına sokmak isteriz. Uzlaşma için samimi gayret sarf ettik. Çalışan ve işveren tarafı ortak rakam üzerine anlaşamadı. Taraflardan biri katılmadı ama asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmişte de hükümetçe sonuçlandırılan asgari ücret vardır. Türkiye'de büyüme gayretlerinin en büyüğünün çalışma hayatında aldığımız bir gerçektir. 

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılmıştı. Gelir ve damga vergisi de kaldırılmıştı. Ara zamla asgari ücret 5 bin 500 liraya çıkarılmıştı. 

Hem hakları koruyan hem denge gözeten bir yol izliyoruz. Biz hassasız, enflasyon rakamlarının düşüşüne şahitlik edeceğiz. Ülkemizdeki her vatandaşımız planını bu hedefe göre yapmasını bekliyoruz. 

Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak yine asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da çekinmeyiz. Biz, milletimizle birlikte varız. Asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıcaz. 

Şimdi sizlerle önümüzdeki yılın asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Net asgari ücret 2023 yılında inşallah 8 bin 500 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Bu asgari ücretin öyle ki tabii işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. Bütün yansımaları düşünerek bu adımı attık. 

Böylece asgari ücrette geçtiğimiz yılın ocak ayına göre yüzde 94 temmuz ayına göre yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenlerimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Devlet olarak bizim sırtımızda bir küfe var, bu küfe sürekli doluyor. Sağlık, eğitim ve ulaşımda atılan adımlarla Türkiye yeni bir yüzyıla giriyor. Şimdi Bİtlis'te yapacağımız açılışta da ciddi bir adım atıyoruz. Batıda ne varsa doğuda da olacak prensibiyle devam ediyoruz. Asgari ücret milletimiz için hayırlara vesile olsun diyorum. 

Türk-İş'e davet gitmedi, basın toplantısı Türk-İş olmadan yapıldı

Basın toplantısına son olarak "9 bin TL'nin altına imza atmayız" diyen Türk-İş'e davet gönderilmediği ve Türk-İş'in basın toplantısına katılmadığı öğrenildi.  Hatırlanacağı gibi Türk-İş pazarlık masasına 7 bin 785 TL'den başlamıştı ancak 3'üncü toplantı sonrasında ise 9 bin TL'nin altında bir asgari ücreti kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Türk-İş'ten gelen bu açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan "Herkesin her söylediği ile adım atamayız" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak dün akşam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Beştepe'de görüşmüştü.  Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son kez TİSK ile görüştü. TİSK ve Bakan Bilgin arasındaki görüşme sona erdi ve Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi vermek üzere Külliye'ye geçti.

Asgari ücret belirleme sürecinde neler yaşandı ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun gerçekleştirdiği üç toplantının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TBMM'de partisinin grup toplantısında "Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, TÜRK-İŞ'in 9 bin lira talebiyle ilgili de şunları söylemişti: 

"Herkesin her söylediği ile adım atamayız. Bizim sırtımızda küfe var. Küfe olmayanlar rahat konuşur. Bunların hepsini düşüneceğiz. Eğitimden sağlığa bütün altyapıları düşüneceğiz." 

Erdoğan'dan 9 bin TL talebine yanıt: Herkesin her söylediği ile adım atamayız

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde Beştepe'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i kabul etti.

Üç toplantıdan uzlaşma çıkmadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde 7 Aralık'ta birinci, 14 Aralık'ta ikinci toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün üçüncü kez bir araya gelmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda basına kapalı olarak 3 saate yakın süren toplantıda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Toplantının son bölümüne Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı. Görüşme sonrası açıklama yapan Atalay, işçi tarafının asgari ücret teklifini ilk kez açıkladı. Atalay, "Teklifimiz 9 bin lira, verirlerse imza atarız. Vermezlerse masaya oturmayız" dedi. 

Türk-İş pazarlığa 7 bin 785 TL'den başladı

Komisyonda işçi kesimini temsil eden Türk-İş, öncelikle pazarlığın Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının kasım ayına ait açlık sınırı verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını talep etmişti. Bunun yanında, refah payı ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını talep ediyordu. Bu rakamsal talebin yanında, gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması da Türk-İş'in pazarlık masasına taşıdığı konular arasında bulunuyor.

İşverenlerin talebi de belli oldu

İşveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise asgari ücrete dair rakam paylaşmamakla birlikte, temel olarak işçilerin ve işverenlerin gözetildiği dengeli bir asgari ücretten yana tutum sergiliyor. Yeni asgari ücret rakamında, istihdamın korunmasını, yeni istihdam yaratılmasını ve işletmelerin rekabet gücünün dikkate alınmasını isteyen TİSK, asgari ücret işveren desteğinin 2023'te de sürdürülmesini talep ediyor. Asgari ücret zammının ne olacağı merak ediliyor. 

2022 asgari ücret net 5 bin 500 lira!

Yediemin otoparklarında çekici ücretlerine yüzde 60 zam! Yediemin otoparklarında çekici ücretlerine yüzde 60 zam!

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.