En müslüman ülke kim?

Yazıyı okumadan önce lütfen bu soruyu cevaplayınız ve cevabınızın doğruluğunu yazıda kontrol ediniz. Cevabınız sizin dünyayı ve Müslüman ülkeleri tanıma durumunuzu gösterecektir.

Şimdi gelelim konumuza: Dünya üzerinde 57 tane Müslüman ülke var. Bu ülkelerle birlikte nüfusumuz 1.6 milyardan biraz fazla, doğum oranlarına baktığımızda da en hızlı artan nüfusun biz Müslümanlara ait olduğunu görüyoruz. Zaten Hristiyan Batı dünyası eksiye gidiyor. Hristiyan nüfusu arttıran fakir ülkeler. Dünyayı yöneten Yahudilerin nüfusu ise 14 milyonu geçmiyor. Çoklukla övünenlere duyurulur.

İnsanımız arasındaki konuşmalarda (özellikle de Hacca gidenler, Arabistan’ı görünce) en Müslüman ülke olarak Türkiye söyler ve herkes de bunda hem fikir olur. Efendim İslamiyet’in en iyi yaşandığı ve insanların en Müslüman olduğu ülke Türkiye imiş. Tüm ülke olarak bunda hem fikiriz. Ancak gerçekler öylemi öyle değil ama biz hep söyleme bakarız. Söylemlere göre en Müslüman ülke Türkiye ancak yapılan araştırmalar hiç de öyle olmadığını söylüyor. Bu sonuç beni asla şaşırtmadı ve tamamen katılıyorum.

Şimdi gelelim yapılan bu araştırma ve sonuçlarına; Baştan söylüyorum araştırmayı yapanlarda bizim gibi Müslüman bilim adamları. Hemen ‘ Gavurlar yapmışsa bizi kötüleyici sonuçlar çıkartır elbette’ demeyin. Bu bilim insanları Pakistan ve İranlı, Amerika’da saygın üniversitelerde çalışıyorlar. Bizim üniversitelerimiz gibi siyaset ve konuşma üretmiyorlar. Onun yerine araştırma yapıp gerçekleri gün yüzüne çıkartıyorlar. Ezbere konuşan yok.

Müslüman bilim insanları İslamlık ölçülerine göre ülkeleri sıralamışlar. Bu kriterler dikkate alınarak En Müslüman Ülke bulunmuş. Alınan bu kriterler, Kur’an ve Peygamberimizin yaşamı referans alınarak belirlenmiş. Bilhassa Kuranda ki Tavsiye, İdeal ve değerlere göre bir ülkede işleyen Kurumlar bulunması, Ülkeyi yönetenlerin halk ile aynı şekilde kurallara uyuyor olması, toplumun siyasi ve ekonomik özgürlük temelleri üzerine inşa edilmesi gibi faktörler dikkate alınmış.

57 Müslüman ülkenin de dâhil olduğu dünyadaki 200 civarındaki ülkeye bu kriterler uygulanmış. Sonuç gerçekten de çok şaşırtıcı, bir o kadar da düşündürücü.

İslam’ın tavsiye ve ideallerine en uygun ülke; yani En Müslüman ülke sıralamasında ilklerde maalesef hiç Müslüman ülke yok. İlk 38 Müslüman olmayan hatta ateist oranı en fazla olan ülkelere ait. İnanmayan sıralamadaki ülkeleri araştırsın.

En Müslüman ülkeler: Yeni Zelanda, Lüksemburg, İrlanda, İsveç, Danimarka, İngiltere ve Norveç. Daha fazla sayarak sizin de moralinizi bozmak istemem. Çünkü ilk 10 da hatta 20 de ve hatta 30da hiç Müslüman ülke yok.

İşin garibi en iyi Müslüman ülke olduğunu ve İslam’ın en iyi yaşandığını düşündüğümüz güzel ülkemiz ve insanları ilk yüzde bile yer alamıyor. Daha acısı ise Müslümanların merkezi konumundaki Mekke ve Medine’ye sahip Arabistan’ın sıralaması çok daha gerilerde 200 ülkede 131. Sırada.

Ülkemiz ise ilk yüzde değil, ikinci yüzde yani 103. Sırada. İran Pakistan ve Mısır ortalıkta yok sonlarda. Yüz akımız ise Malezya, sıralamada ilk elliye giren tek ülke ve sıralamadaki yeri 38.

Bu araştırmanın tersi ise Kuranın kıstasına en az uyan ülke sıralaması oluyor. Bu sıralamada Malezya hariç diğer tüm Müslüman ülkeler ilk yüzde. Ne kadar ayıp ve utanılacak bir durum değil mi. Bir Müslüman olarak bundan hicap duymuyorsak kendimizi ve inancımızı sorgulamalıyız. En Müslüman ve İslam’ın en iyi yaşandığı ülkemiz ise Kurana uymakta ilk yüze giremezken tersi durumda kurana uymamakta ilk yüze girebiliyor. Batılıları suçlamaktan kendimize çeki düzen veremiyoruz ve durumumuzu göremiyoruz. Ne kadar acı bir durumdayız. Durumumuza bakmadan hep başkalarını suçluyoruz.

Şimdi herkesin kendisine sorması gerekiyor. Gerilere düşmekte ben bu işin neresindeyim ve benim bu işe katkım ne kadar.

Bu araştırma sonucu bize Yusuf İslam’ın yıllar önce söylediği sözün ne kadar doğru olduğunu göstermiyor mu? Ne demişti: Eğer ben Kuran’dan önce Müslümanları tanımış olsaydım, belki de Müslüman olmazdım. İyi ki Müslümanlardan önce Kuranı tanımışım.

Sizce de öyle değil mi?

YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf ayrik
yusuf ayrik - 12 ay Önce

Dogru