Hükümetin açıkladığı 1 milyon arazi kampanyasına yoğun ilgi var. Ortalama arsa fiyatını açıklayan ve 10 yıllık ödeme planında taksitlerin aynı kalacağını söyleyen Bakan Murat Kurum, isteyene inşaat projesini göstereceklerini isteyene müstakil ev yapacaklarını söyledi.

Hükümetin açıkladığı 1 milyon arazi kampanyasına vatandaşların ilgisi oldukça yoğun. 10 Ekim'de başlayıp 7 Kasım'a kadar sürecek olan başvuruların ilk gününde 67 bin kişiyi aşkın vatandaş arazi satın almak için başvurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un verdiği bilgiye göre arsanın taksit ödemesi değişmeyecek. İlk ödeme tapu alındıktan 1 yıl sonra başlayacak.

Arazi vatandaşa teslim edildikten 2 yıl sonra ev veya apartman inşaatının tamamlanması gerekiyor. Emsal değerler ise müstakil parsellerde yüzde 30.

Altyapısı hazırlanmış arsalara yapılacak evler için vatandaşlara hazır inşaat projesi sunacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Aralık ayı itibariyle arsa tapularını vermeye başlayacağız. Her türlü teknik desteği de sağlayacağız. İhtiyaçları biliyoruz. Hazırladığımız projeler var. Bu projeleri vatandaş beğenirse ondan yapacak. Yapmak istemez de 'mutfağım, salonum daha büyük olsun' derse müstakil parselde evini istediği şekilde yaptırabilecek" dedi. 

murat-kurum-canli-yayinda-konustu

MÜTEAHHİT BULUP VERMEK İSTEYENLER...

Kat karşılığı verilecek özellikte arsalar da bulunduğunu anlatan Kurum, "Belki müteahhit bulup verelim diyecekler. Çoğunluk ne isterse bu projelerde biz onun yanında olacağız" dedi. 

Tüm arsalarda altyapıların 2 yıl içinde tamamlanacağı müjdesini veren Kurum, "Altyapısı hazır durumda olanlar var. Bazılarında imar planları da hazırlandı. Yüzde 40'ını yeşil alanlara, sosyal donatılara terk edeceğiz. Düşük yoğunluklarda 0.30 emsal veriyoruz. Katlı konutlarda ortalama 1.20-1.30 emsal vereceğiz. (Apartmanlarda) Zemin+4-5 katı da geçmeyeceğiz" diye konuştu. 

NTV'de canlı yayında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kurum, "Vatandaşlarımız ister 250 bin sosyal konuta, isterse de bir milyon arsa-konuta başvurabilir. Kurada ikisinden de çıkarsa birisini tercih etmesini isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Arsanın tesliminden itibaren 2 yıl içerisinde konutların yapılıp hazır edilmesi gerektiğini söyleyen Kurum, konut arsaları için örnek ödeme planını da paylaştı.

İŞTE BAZI ARSALARIN FİYATI

"Ankara Gölbaşı'nda 350-500 metrekare arasında, müşterek parseller 150 metrekare olacak. 280 bin lira arsa bedeliyle 2 bin 334 liradan başlayan 10 yıl vadeyle bunu ödeyebilecek. Van'da müstakil 192 bin 500 liradan aylık da 1624 lira taksitle alabilecekler. Müşterek parselleri de 112 bin 500 lira fiyattan vatandaşlar erişebilecekler" diyen Bakan Kurum, TOKİ'nin kampanyasının ardından Türkiye'de konut fiyatlarının düşmeye başladığı bilgisini verdi. Kurum, "Arz arttıkça kira ve konut fiyatları daha da aşağı inecek" şeklinde konuştu. 

toki-bazi-arsa-fiyatları

Uzmanlar üstüne basa basa uyardı: Bu listedeki yiyecekleri yiyin, doğal gaz faturanız düşsün Uzmanlar üstüne basa basa uyardı: Bu listedeki yiyecekleri yiyin, doğal gaz faturanız düşsün

Bakan Kurum, "İlk Evim-İlk İşyerim" projesine ilginin yoğun olduğunu belirterek "Açıkladığımız ilk günden beri milletimizin büyük bir ilgisi ile karşılaşıyoruz. Şu an itibarıyla başvuru sayımız 7.5 milyona, işlemi tamamlanmış-onaylanmış sayısı da 4 milyon 442 bine ulaştı" açıklaması yaptı.

Arsa ve işyeri başvurularında ilk günün sonuçlarını da açıklayan Bakan Kurum "Arsa başvuruları 67 bine, ilk işyeri başvuruları da 20 bine dayandı" dedi.

Arsa başvuruları 7 Kasım'a kadar süreceği kamuoyuna bildirildi.