Yumurta ihracatı rekora doğru ilerliyor

Yumurta ihracatı yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 artarak 354 milyon dolara çıkmış oldu

Yumurta ihracatı rekora doğru ilerliyor
banner150

Yumurta Üreticileri Merkez Birliğinden (YUM-BİR) yapılan açıklamada,  sektörün ihracatının yıl sonunda 425 milyon dolara ulaşacağı ve son 10 yılın  rekorunun kırılacağı belirtildi.

Üretim altyapısını sürekli geliştiren ve ürün kalitesini yükselterek  dünya yumurta üretiminde önemli bir konumda bulunan yumurta sektörünün 22 milyar  adetlik üretim rakamıyla dünyada dokuzuncu, her yıl artan ihracatıyla da üçüncü  sırada yer aldığı ifade edildi.

Yumurta ihracatının yılın 10 ayında yaşanan maliyet ve enflasyon  artışlarına rağmen yüzde 18 artarak 354 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen YUM-BİR Yönetim Kurulu  Üyesi Derya Pala, bu başarıyı gelecek yıllarda da artırarak sürdürmek  istediklerini belirtti.

Bunun için kamu otoritelerinden haksız rekabete yol açan kayıt dışı  tavukçuluğun önlenmesini, nüfus artışı, kişi başına tüketim ve ihracat  potansiyelini temel alan bir üretim planlamasına gidilmesini beklediklerini bildiren Pala, "Bir diğer talebimiz ise yumurtanın birincil üretim ve temel bir  gıda maddesi olduğu gerçeğinden hareketle, yumurtada KDV'nin yüzde 1'e  düşürülmesi ve tüketicinin daha ucuz yumurta tüketmesinin sağlanmasıdır." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.