Yüksek kiralara Avrupa formülü

Artan kira fiyatlarını sonunda iktidar gördü. TOKİ ve belediye şirketleri ucuz ev ve iş yeri üreterek fahiş kiralara çözüm bulmayı deneyecek. AK Parti'nin düzenleme üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Yüksek kiralara Avrupa formülü

Son dönemde stok sıkıntısı ve gayrimenkullerden yüksek gelir elde etmek amacıyla mülk sahipleri kiraları yükseğe çekti.

AK Parti, Avrupa ülkelerinde hali hazırda uygulanan bir model üzerinde çalışıyor. Buna göre TOKİ ve gayrimenkul üreten belediye şirketlerine vergi istisnası gibi kolaylıklar sağlanarak kiralık konut üretmesi sağlanacak. Üretilen konut ve iş yerleri vatandaşın cebine göre kiraya verilecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AKP milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veya indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.