Yoğun ilgiyle balıkçıların yüzü güldü!

Karadeniz'de avlanan palamut, istavrit ve mezgit gibi balıklara tatilcilerin gösterdiği büyük ilgi, kıyı balıkçılarının yüzünü güldürmeyi başardı

Yoğun ilgiyle balıkçıların yüzü güldü!
banner150

Kıyı balıkçıları, 1 Eylül'de başlayacak balık avı sezonu öncesi denize  açıldıkları limanlara avladıkları palamut, mezgit ve istavrit gibi balıklarla  dönüyor.
 
Bölgenin önemli turizm merkezilerinden Sinop'ta 40 bin olan kent  nüfusunun tatilcilerle 200 binlere çıkması, balığa olan ilgiyi de artırdı.

Kilogramları 5 ila 20 lira arasında değişen fiyatlarla tezgahlarda  satışa sunulan balıklara tatil için bölgeyi tercih eden vatandaşlar ilgi  gösterirken, balıkçılar talepleri zaman zaman karşılamakta zorlandı.
 
Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatil öncesi yoğunluk olmasını umduklarını  ancak beklentilerinin üzerinde bir kalabalıkla karşı karşıya kaldıklarını  söyledi.
 
Nüfusun artmasıyla balık tüketimin de arttığına işaret eden Bayrak, "Avlanan balıkların bu kadar insana yetmesi mümkün değil." dedi.
 
Sezonun 1 Eylül'de başlayacağını anımsatan Bayrak, şunları kaydetti:
 
"Tatil için Karadeniz kıyılarını tercih eden vatandaşlarımız taze  balık tüketme fırsatı yakaladı. Hava sıcaklığı çok yüksek olmasına karşın  insanlar balık tüketmekten vazgeçmedi. Arkadaşlarımız bol miktarlarda balık  satışı yaptı. Deyim yerinde ise tam anlamıyla bayram yaptılar. İnşallah sezon  açıldığında balık daha da bollaşacak ve satışlar da artarak devam edecek."

 

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.