Yeni dönem başlıyor! İlk adım o ülke ile atıldı

İhracatta son dönemlerde yükselen bir ivme yakalanırken, komşularla ticaret de yeni bir boyuta taşınıyor.

Yeni dönem başlıyor! İlk adım o ülke ile atıldı

Bu doğrultuda Doğu Karadeniz ihracatçıları için önemli bir yere sahip Gürcistan ile ilk adımlar atıldı. İhraç edilen gıda ürünleri için teknik düzenlemelerin yanı sıra, ürün etiketlerinde Gürcistan dilinin olması zorunluluğu getirildi. İhracatçı birlikleri, firmalardan, bu kurallar çerçevesinde üretim yapmalarını istedi. Ürünlerin geri dönmemesi için de bir takım düzenlemeler yapıldı.

Katkı maddeleri varsa “içindekiler” bölümüne Gürcistan’da yürürlükte olan kanun çerçevesinde bilgiler yazılacak. Ürünlerin üzerindeki bu bilgilerin de Gürcü dilinde olması gerekirken, ürünün menşeinin belirtilmesi de zorunlu kılındı. Buna ilave olarak ürün etiketlerine üreticinin, ambalajcının ve distribütörünün adlarının yazılması da gerekecek. Gürcistan kanunları ile belirlenmiş durumlar dışında; ürünlerin üzerinde ‘iade alınmaz’, ‘faydalı’, ‘kaliteli’ gibi ibareler olmayacak. Bu arada GDO’lu ürünlere işaret konacak ve bunlar görünür şekilde yazılacak. Söz konusu düzenlemelerin, birkaç ülke için de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.