Ve harekete geçildi! Asıl şimdi yandılar

Ticaret Bakanlığı 114 firmadan fahiş fiyat artışlarıyla ilgili savunma istedi. 3 bin 947 firmada toplam 69 bin 200 ürün denetlendi

Ve harekete geçildi! Asıl şimdi yandılar
banner150

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il  müdürlüğü kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürün denetlendi. Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. ”  ifadelerine yer verildi.

"HAKSIZ KAZANÇ VE HAKSIZ REKABETE" KARŞI YÖNETMELİK DE DEĞİŞTİ

Ticaret bakanlığı kur değişimleri bahanesiyle, değişimden etkilenmese de haksız olarak zam yaparak kar elde edenlerin denetimi için Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar başlıklı Ekinin A - Aldatıcı Ticari Uygulamalar bölümüne, Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak bendini ekledi.

Ticarek Bakanlığından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Bilindiği üzere, döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla fiyatlarını artıran işletmelere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketicilerimizin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerimizin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin  zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir.

Bu itibarla 31/8/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar başlıklı Ekinin A - Aldatıcı Ticari Uygulamalar bölümüne; Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak. şeklinde bir bent eklenmiştir.

Bu düzenlemenin hedefi, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır.

Bu kapsamda 08.10.2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz kanalıyla, 3 bin 974 firmada toplam 69 bin 200 ürün denetlenmiştir.

Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.