Tavukları kesime vermeyin uyarısı geldi

Bakan Ruhsan Pekcan “Irak’la yaşanan krizin çözümü için çalışıyoruz. Japonya pazarı açık. Çin, Güney Kore ve Singapur’la görüşmelerimiz devam ediyor” dedi

Tavukları kesime vermeyin uyarısı geldi
banner150

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, beyaz et ve yumurta sektörünün sorunlarının takipçisi olduklarını belirterek, konuyla ilgili ciddi çalışmalar içinde olduklarını söyledi. Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Koordinasyonunda; Bakan Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle, Ticaret ve Tarım Bakanlığının bürokratlarının da katılımıyla “Kanatlı Sektör Çalıştayı” düzernlendi. Toplantıda, Irak’ın yumurta ithalatını kesmesinin ardından sektörde yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı.

Bakan Pekcan, Iraklı yetkililerin, “bu yasaklamanın geçici bir uygulama olduğunu” ısrarla belirtiğini ifade ederek, “Üreticilerimiz, Irak’ın taleplerini karşılamak adına sürekli yatırım yaptılar. Iraklı muhataplarımıza; bizim üreticilerimiz tavukları kesmeye başlarsa, yarın isteseniz de sizlere yumurta satma imkânımız olmayacağını söyledim. Oradaki yetkililer de ‘üreticileriniz sakın hayvanlarını kesmesinler, bu geçici bir uygulama, sorun çözülecek’ diyor. Hatırlayacağınız üzere, 2017 yılı itibarı ile yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Japonya pazarını ihracata açtık. Buradan istifade edin. Çin, Güney Kore, Singapur gibi ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu pazarların da açılmasına çalışıyoruz” dedi.

YUMBİR Başkanı İbrahim Afyon da, Irak ambargosu sebebiyle sektörün adeta bitkisel hayata girdiğini belirterek, birçok üreticinin “tamam mı, devam mı” noktasına geldiğini, acilen özel destekler verilmesi gerektiğini söyledi. TİM Başkanı İsmail Gülle ise “Bütün yumurtaları aynı sepete koymamalıyız. Farklı alanlarda ve ülkelerde neler yapabiliriz, bunları araştırmalıyız. Girişimlerden sonuç alana kadar kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.