Suya yüzde 15 indirim!

İstanbul'da ev ve iş yerlerinde 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere suya yüzde 15 indirim yapıldı. İndirim haberini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal bildirdi.

Suya yüzde 15 indirim!
banner150

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, su  fiyatlarında 1 Ocak'tan itibaren hem konutlarda hem de iş yerlerinde yüzde 15  oranında indirim yaptıklarını bildirdi. Uysal, Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirilecek İstanbul  Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (İSKİ) Genel Kurulu öncesi yaptığı  açıklamada, şehir genelindeki içme ve kullanma suyunun fiyatlarında indirime  gittiklerini kaydetti.

Alınan indirim kararının İBB Meclisi'nde görüşüleceğini aktaran Uysal, "Hem konutlarda hem de iş yerlerinde su fiyatlarında yüzde 15 oranında indirim  kararı aldık. İndirim yıl başı yani 1 Ocak itibarıyla başlayacak. İstanbullulara  hayırlı olsun." dedi.

Bu indirim kararının Meclis'ten de geçeceğine inandığını vurgulayan  Uysal, "Tabii konu su ve İSKİ olunca barajlarda durum ne? Bu gün itibarıyla  vatandaşlarımız rahat olsun. Barajlarda doluluk oranı yüzde 47. Geçtiğimiz kış -  yine sonbahar bitiyor kışa giriyoruz- son 44 yılın en kurak kışı olmasına rağmen  hala barajlardaki doluluk oranımız yüzde 47'dir. O manada İstanbullular olarak su  sorunumuz yok. İSKİ olarak 'önümüzdeki 50 yıl için su sorunumuz yok' diyoruz. Şu  anda İSKİ olarak musluklarda içilebilir temiz su akıtabiliyoruz. Bu konuda  yatırımlarımız var. Hem su temin etme, hem temiz suyu vatandaşa ulaştırma hem de  vatandaşın kullandığı suyu arıtma konusunda iyi noktadayız. Özellikle suyun yüzde  99'unu arıtmaktayız. Ayrıca yüzde 45'te de ileri derecede biyolojik arıtmadan  geçiriliyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bu ileri derecede biyolojik arıtma  yüzde 90'lara çıkartma için yatırımlarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Son dönemde pek çok kurum ve kuruluşun enflasyonla mücadele konusunda  yüzde 10 indirim kampanyası başlattığını hatırlatan Uysal, şöyle devam etti:

"İSKİ ve Büyükşehir Belediyemiz olarak, enflasyonla mücadele  kampanyasına katıldık. İndirimimiz vatandaşın faturasına yüzde 15 olarak  yansıyacaktır. Özellikle konutlarda ve iş yerlerinde kullanımda kademelendirmeler  var. Ama ortalama olarak faturaya yüzde 15 yansıyacak şekilde bir indirimimiz söz  konusudur. Bu İstanbullulara hayırlı olsun."

İDO'nun iç seferlerini durma kararına ilişkin bir soruyu da cevaplayan  Uysal, "Malumunuz İDO özelleştirildi. Nihayetinde taşıma bir kamu hizmetidir.  Özel sektör bu konuda 'para kazanamıyorum. O işleri bıraktım' dese de şehir  hatları işletmelerimiz işlerine devam ettiriyor. Biz vatandaşımızı yolda  bırakmayız. Gereğini yaparız. Vatandaşımız bu konuda rahat olsun." ifadelerini  kullandı.

Su fiyatlarında indirime gidildiğinin müjdelendiği toplantıya İSKİ  Genel Müdürü Fatih Turan, AK Parti İBB Meclis Grup Başkanı Ömer Lütfü Arı ve AK  Partili Grup yönetimi katıldı.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.