Sürücülere kötü haber! Benzine bir zam daha geliyor

Petrol ve dolarda yaşanan yukarı hareket nedeniyle benzin fiyatlarına bir zam daha geliyor. Geçen ay 12 kuruş zam gelmişti.

Sürücülere kötü haber! Benzine bir zam daha geliyor

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamada, "7-8 Kasım 2017 tarihlerinde motorinde fiyat değişikliği beklenmiyor. Benzin grubunda ise perşembe veya cuma gününden geçerli olmak üzere fiyat artışı beklenmektedir" denildi.

Fiyat artışının ne kadar olacağı konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi. 

12 KURUŞ ZAM YAPILMIŞTI
Petrol ve dolarda yaşanan hareketlilik nedeniyle 30 Ekim'de benzine 12 kuruş, motorine de 18 kuruş zam yapılmıştı. 

Benzinin litre fiyatı Ankara'da ortalama 5,53 TL, İstanbul'da 5.48 TL, İzmir'de ise 5.50 TL'den satılıyor.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

BAKAN ZEYBEKÇİ: ZAMMI BİZ YAPMIYORUZ, OTOMATİK OLARAK ZAMLANIYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, benzine ve mazota yapılan zamlarla ilgili olarak Kasım ayı başında yaptığı açıklamada “Benzin ve mazotla ilgili otomatik olarak kurulmuş olan bir sistem var, buna ne bakanlıklar karar veriyor ne hükümet karar veriyor ne de Enerji Bakanlığı karar veriyor. Gerek kur gerekse dünyadaki enerji fiyatlarıyla ilgili artış ne ise o doğrudan oraya yansıtılıyor. Otomatik olarak çalışan bir mekanizma var” demişti.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR
Petrol fiyatları son aylarda yükseliş yönünde hareket ediyor. Suudi Arabistan’da yaşanan gelişmelerin ardından dün 62.38 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Brent tipi petrolün varil fiyatı son altı ayda yüzde 40 yükselirken bu çıkış son bir ayda yüzde 12 olarak gerçekleşti.

TESK: "ZAMDAN USANDIK"
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ekim ayında benzin ve motorine yapılan son zamla ilgili olarak "Biz zam yapmayın demekten usandık, özellikle motorine yapılan zam, esnaf ve çiftçiye büyük bir darbe olur.” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 9 ay Önce

Petrolcuye Sorsak Devlet Vergı Alıyor. bıze 100tl de 5tl kalıyor gıbısınden laf edıyolar. sız bız zam yapmıyoruz yakında. at bınersek hiç şaşman.

SIRADAKİ HABER