Servet değerinde! Sadece bir yumurtası 25 TL

Bu siyah tavuklarn eti, kemiği ve iç organlarına kadar tamamen siyah... Ayam Cemani cinsi siyah renkli tavuklar, hem görünüşleri hem de 9 bin liraya kadar çıkan satış fiyatlarıyla dikkati çekiyor.

Servet değerinde! Sadece bir yumurtası 25 TL
banner150

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde hobi olarak tavuk yetiştiriciliğine başlayan Ümit Öveç, yaptığı açıklamada, aslında mermer işiyle  uğraştığını, iş yerinin bahçesinde küçük bir alanda tavuk beslediğini söyledi.

Endonezya'da yetiştirilen Ayam Cemani cinsi tavuğun, çok nadide bir  tür olduğunu, etinin ve yumurtasının dünyada büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Öveç, bu türden şu anda elinde 1 horoz, 4 de tavuk bulunduğunu kaydetti.

Öveç, farklı görüntüsü ve pahalı olmasının yanı sıra Ayam Cemani  tavuğunun sağlığa faydalı olduğu yönünde bilgiler edindiklerini anlatarak, "Ayam  Cemani olarak bilinen Endonezya kökenli tavuk cinsinin kemikleri, kas yapısı ve  organları dahi siyah. Dünyanın en güzel tavuk türlerinden biri olarak  adlandırılan siyah tavuk, görenleri hayran bırakıyor. Aynı zamanda eti de sağlığa  faydalı." diye konuştu.

"YUMURTAYI 25 LİRADAN SATIYORUZ"

Öveç, tavuk yetiştiriciliğine 1 yıl önce hobi olarak başladığını, daha  sonra 1 horoz, 4 tane de Ayam Cemani cinsi tavuğu kümesine kattığını aktararak,  amacının bu cinse özel çiftlik kurmak olduğunu kaydetti.

Tavuğun yumurtasını Endonezya'dan getirttiklerini, daha sonra kuluçka  makinesi ile tavuklar ile horoza sahip olduklarını anlatan Öveç, "Tavuklar şu  anda anaç halinde. Şu anda günde 4 yumurta alıyoruz. Elde ettiğimiz yumurtayı 25 liradan satıyoruz." ifadelerini kullandı.

"KEMİK İLİĞİ BİLE SİYAH"

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veterinerlik Fakültesi Dekan Yardımcısı  Doç. Dr Doğan Narinç, Ayam Cemani cinsi egzotik tavuk ırkının kökeninin  Endonezya'nın Java Adası olduğunu söyledi.

Endonezya dilinde "Ayam"ın tavuk, "Cemani"nin ise tamamen siyah  anlamını taşıdığını dile getiren Narinç, "Bu tavukların siyah renkleri, siyah  pigment hücrelerinin çoğalmasını sağlayan 'fibromelanosis' olarak bilinen genel  bir özellikten gelmektedir ve bu özellik bir genin mutasyonuyla ilk olarak 800  yıl önce Asya kıtasında ortaya çıkmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Narinç, bu tavukların derisinin, gagasının, tüylerinin, dilinin,  bacaklarının, ayaklarının, etlerinin, kemiklerinin ve organlarının, hatta kemik  iliğinin bile siyah olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Ayam Cemani ırkının Avrupa'ya girişi sadece 20 yıl önce  gerçekleşmiştir ve kıta için çok yeni bir tavuk ırkıdır. Avrupa ve Amerika'da  hobi tavukçuluğu ile uğraşanlar tarafından 2 bin 500 dolara kadar varan  fiyatlarla satışı yapılmaktadır. Bu tavuklar ile ilgili siyah renkte olmayan iki  özellik; yumurta rengi ve kan rengidir. Kanları koyu kırmızı renkte olan Ayem  Cemani tavuklarının yumurtaları da genellikle krem rengi olmaktadır. Yetişkin bir  Ayam Cemani tavuğunun ağırlığı ortalama 2 kilo, horozlar ise 2.5-3 kilo  civarındadır. Tavuklar yıllık 70-90 arası yumurta vermektedir ancak gurk olma  yetenekleri zayıf olduğu için üretimde mutlaka yapay kuluçka kullanılmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.