Sabahın ilk ışıklarında yola çıkıyorlar! Havanın kararmasıyla birlikte...

Kahramanmaraş'ın kırsal bölgelerinde çiftçiler kolları sıvayarak imece usulü ile ekin hasadına başladılar. Atadan kalma usullerle orakla ekin biçen çiftçiler, patoz atarak harman kaldırıyor.

Kahramanmaraş’ın dağlık bölgelerinde kadınlar kışa hazırlık kapsamında imece usulüyle hasada başladılar.

KADINLAR ŞELEK ÇEKT, ERKEKLER ORAKLA EKİN BİÇTİ 
Kahramanmaraş’ın kırsal kesimine ekiline buğday ve çavdarın hasadı, imece usulüyle başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla karınca misali kışa hazırlık kapsamında köylü kadınları ve eşleri arazi başında buluşarak hummalı bir çalışma yürütüyorlar. Erkekler orakla ekin biçerken, kadınlar sırtlarında şelek çekiyorlar. Sahil kesimin çiftçileri biçerdöverle hasat yaparken kırsal kesimdeki çiftçiler; arazilerine teknik aletler girmediği için ata dede usulü hasada devam ediyorlar. Orakla biçilen ekinler kadınlar tarafından harman yerine taşınıyor. Daha sonra traktörün arkasına bağladıkları patoz makinesinde ekini işliyorlar. Buğday bir tarafa, saman bir tarafa ayrıştırılıyor.

Engebeli arazilerde biçerdöverin girmediği alanlarda şenlik havasında hasat yapan çiftçiler, imece usulüyle birbirlerini destekliyorlar.

HARMANDA BEREKET SEZONU 
Ne traktörle sürebiliyorlar, ne de biçerdöverle biçebiliyorlar, her şey insan gücüyle oluyor. Ellerine ellik takarak biçtikleri ekini, kadınlar sırtlarında harmana taşıyorlar. 

 

YORUM EKLE

banner75