'Resmi Gazete'de yayımlandı, destek yüzde yüz arttı'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Lisanslı depolarda ilave kira, nakliye ve analiz desteği tebliği bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Destek miktarımız hububatta 3 liradan 6 liraya, pamukta 7 liradan 14 liraya, fındık, zeytin ve kapsama giren meyvelerde 10 liradan 20 liraya ton bazında olmak üzere yükseltilmiştir. Ayrıca nakliye desteği de 25 lira ton, analiz desteği de 25 lira parti başına olmuştur" diye belirtti

'Resmi Gazete'de yayımlandı, destek yüzde yüz arttı'
banner150

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana  Valisi Mahmut Demirtaş, bazı milletvekilleri, oda ve borsa başkanları ile  üreticilerin katılımıyla, kentteki bir otelde düzenlenen "Tarım ve Orman Sektörü  ile Buluşma Toplantısı" na katıldı.

Burada konuşan Pakdemirli, birlikler ve kooperatiflerin üreticiye  faydalı işler yapması gerektiğini belirterek, bu konuda kısa zamanda çözüm  bulmayı umut ettiklerini söyledi. Pakdemirli, tarım arazilerini çiftçilere kiraya vermeye başladıklarını  anımsatarak, "218 bin çiftçimize 125 milyon lira inşallah destek sağlıyor  olacağız. İsterse çiftçimize 10 yıl sonra bu araziyi alacak." diye konuştu.

Bu uygulamanın çiftçiye getirdiği kazanç hakkında bilgi veren  Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bakanlığımızın iki ayağı var. Birincisi 'üreticimizi koruyacağız',  diğer ayağımız da 'tüketicimizi kollayacağız' diyoruz. Üreticimiz de enflasyona  ezilmeden hakkaniyetli bir para alacak, tüketicimiz de enflasyonun çok üzerinde  fiyatlarla karşılaşmayacak. Biz aslında, ağırlıklı olarak üretici tarafında  olmamıza rağmen tüketici tarafındaki fiyat artışlarından da şu veya bu şekilde  sorumlu bir bakanlığız. İki tarafı da takip ediyoruz."

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı

Bakan Pakdemirli, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'na "Ne katkı  yapabiliriz?" diye düşündüklerini ve bunla ilgili çalışma başlattıklarını dile  getirdi.Çeşitli ürünlerde yüzde 10 indirim sağladıklarını ve bu programa  katılarak destek verdiklerini anlatan Pakdemirli, "(Şimdi enflasyon yüksek çıksa  ne olur, düşük çıksa ne olur) diyeceksiniz. Eğer bir ülkede enflasyon yüzde 10  olursa faizler yüzde 15, enflasyon yüzde 20 olursa faizler yüzde 25, enflasyon  yüzde 30 olursa faizler yüzde 35 olur, 40 olursa yüzde 45 olur. O yüzden  enflasyonun bu yıl içerisinde performansının iyi çıkartılması çok önemli. Bu  konuda da burada bulunan herkesten, üreticilerden, sanayicilerden,  yapabilecekleri ne varsa desteklerini bekliyoruz."

Lisanslı depoculuk destekleri

Pakdemirli, lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira,  nakliye ve analiz desteklerinin tutarlarının belirlendiğini belirterek, şunları  kaydetti: "Lisanslı depolarda ilave kira, nakliye ve analiz desteği tebliği  bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Destek miktarımız hububatta 3 liradan 6 liraya,  pamukta 7 liradan 14 liraya, fındık, zeytin ve kapsama giren meyvelerde 10  liradan 20 liraya ton bazında olmak üzere yükseltilmiştir. Ayrıca nakliye desteği  de 25 lira ton, analiz desteği de 25 lira parti başına olmuştur. Hayırlı uğurlu  olsun."
 

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.