On binlerce kişiye güzel haber! İnternetten başvurmak yeterli 20 bin TL destek...

On binlerce kişiye güzel haber. Devlet, yenilikçi fikirlerini ticarileştirecek olanlara toplam 1.6 milyar liralık destek verecek. İnternetten başvurmak yeterli KOBİ’lere başlangıç sermayesi de sağlayacak olan paketle Türkiye’nin lig atlaması hedefleniyor.

On binlerce kişiye güzel haber! İnternetten başvurmak yeterli 20 bin TL destek...
banner150

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yenilikçi fikirlerini ticarileştirmeyi hedefleyen işletmelere yaklaşık 1.6 milyar liralık paketle destek sağlıyor. KOBİ’lere personel gideri için 150 bin lira, başlangıç sermayesi desteği için 20 bin lira, proje danışmanlık desteği için 25 bin lira, eğitim desteği için 10 bin lira, sınai ve fikri mülkiyet hakları desteği için 20 bin lira destek sağlanıyor. 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından, “Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri” başlığı altında, fikrini ürüne dönüştürmek isteyenlere 750 bin lirası “Ar-Ge ve İnovasyon”, 818 bin lirası “Endüstriyel Uygulama” alanlarında olmak üzere, 1 milyon 568 bin lira destek veriliyor.

KOSGEB projelere hangi konuda ne kadar destek sağlayacak?

KOSGEB tarafından desteklenecek projelerin giderleri için teknopark içinde çalışan KOBİ’lere 30 bin lira, dışındakilere 24 bin lira kira desteği veriliyor. İşletmelere makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım ve hizmet alımı giderleri desteği kapsamında sunulan 450 bin lira desteğin 300 bin lirası geri ödemeli tahsis ediliyor. Bu alandaki desteklerde, yerli malı belgesi varsa destek oranlarına yüzde 15 ilave yapılıyor.

Hangi fikirler destek kapsamında?

Ar-Ge ve İnovasyon Programı ile bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ’lerle girişimcilerin geliştirilmesi, yeni ürün, yeni süreç, bilgi veya hizmet üretilmesi konularında projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen, ihracat odaklılar başta olmak üzere yeni bir vizyonla bütün KOBİ’lere destek sağlanıyor.

Nasıl başvuruluyor?

Desteklerden yararlanmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın internet sitesinden de indirilebilen formları doldurarak KOSGEB’e başvurmak gerekiyor. Başvuru Formları ile ödeme talep formları KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden hazırlanarak onaylanıyor.

Destekte tavan ne kadar? 

KOSGEB, 'Endüstriyel Uygulama Programı' kapsamında da yeni bir ürünün üretilmesi, kalitesinin artırılması, maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin uygulamaya alınması, ürün veya süreçlerinin pazara uygun biçimde ticarileştirilmesi amacıyla hazırlanan projeleri destekliyor. Söz konusu programla 818 bin liraya kadar projelere destek veriliyor. Bu alanda kira desteği başlığı altında 18 bin lira, makine-teçhizat, donanım, sarf malzemesi, yazılım ve tasarım giderleri desteği adı altında geri ödemesiz 150 bin lira, geri ödemeli 500 bin lira, personel gideri desteği altında da 150 bin lira projelere destek sağlanıyor.

Hangi destek kaç lira? 

KOBİ’lere personel gideri için 150 bin lira, başlangıç sermayesi desteği için 20 bin lira, proje danışmanlık desteği için 25 bin lira, eğitim desteği için 10 bin lira, sınai ve fikri mülkiyet hakları desteği için 20 bin lira destek sağlanıyor. 

Ayrıca, proje geliştirme desteği kapsamında, proje tanıtımına 5 bin liraya, yurt içi-dışı kongre, konferans, fuar-teknolojik iş birliği ziyaretlerine 15 bin liraya, test, analiz, belgelendirmeye 25 bin liraya kadar destek veriliyor.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.