Milyonları ilgiendiriyor! Asgeri ücret görüşmesi başladı

2020 yılı asgari ücret ne kadar olacak sorusu cevabını buluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısı saat 14:00'te başladı. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunuyor. Asgari ücretin 2 bin 578 lira olacağı iddiası var.

Milyonları ilgiendiriyor! Asgeri ücret görüşmesi başladı
banner150

7 milyon vatandaşların merakla beklediği asgari ücret zammı görüşmeleri başladı. Bugün açıklanacak kararla ilgili söylenen rakam ise en az 2 bin 578 lira olması yönünde. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında, "Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz. Emeğe alın terine her daim sahip çıkmaktayız ve bu anlamda çalışanlarımızın hakkını savunuyoruz" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantı bugün yapılıyor. Türk-İş, asgari ücret için 2 bin 578 lira olarak hesapladığı yaşam maliyetinden aşağı bir ücreti kabul etmeyeceği mesajını verdi.

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ilki bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında düzenleniyor.

Toplantıda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN PAZARLIK BAŞLADI

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte.

İşsizlik rakamlarının yüzde 12'ye düşmesini bekliyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.