Milyonlar bekliyordu! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık'ta toplanacak

Merak edilen zam tutarı görüşmeler sonucunda ortaya çıkacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık saat 14.00'te toplanacak.

Milyonlar bekliyordu! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık'ta toplanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret zammının belirleneceği toplantının 2 Aralık’ta gerçekleşeceğini duyurmuştu. Görüşmelerin saat 14.00'te başlayacağı açıklandı.

Asgari ücret zam tahminleri

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12. 2020 enflasyon beklentisi ise, yüzde 8,5. Eğer enflasyon farkı oluşursa bu fark maaşlara yansıtılacak.

2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de konuşuluyor. Eğer tahminler tutarsa, 2020’de asgari ücret brüt 3 bin lira olacak anlamına geliyor.

Komisyonda yer alacak kurumlar

Komisyonda, Bakanlık Çalışma Genel Müdürü ve yardımcısı, Bakanlık İş Sağlığı ve Genel Müdürü ve yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik, Fiyat İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ile işçileri temsilen de Türk-İş, TİSK 'in olacak.

KAYNAK: MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.