Merkez Bankası'nın faiz karar gününde, dolar, euro ve altın yükselişte!

2020 senesine hızlı giren piyasalar Merkez Bankası'nın 2020 senesinin ikinci faiz toplantısının yapılacağı bugün de güne yükselişle başladı. İşte dolar, euro ve altında günün ilk rakamları...

Merkez Bankası'nın faiz karar gününde, dolar, euro ve altın yükselişte!
banner150

Merkez Bankası, 2020 yılının ikinci faiz toplantısını bugün yapacak. İlk toplantıda faizi 75 baz puan indirerek yüzde 11,25 düzeyine çeken Merkez Bankası'nın bugün bir indirime daha gitmesi beklenirken piyasalardan da ilk rakamlar geldi.

Dün en düşük 6,0396 en yüksek 6,0580 seviyesini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,1 değer kaybıyla 6,0470'ten tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından 6,06'nın üzerinde işlem görüyor.

Euro/TL de 6,54'te seyrediyor.

Altının gram fiyatı rekor tazelemeye devam ediyor. Gram altın, 310,6 lira seviyelerinde işlem görüyor.

Gram altın, dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybederek günü yüzde 0,2 azalışla 307,4 liradan tamamlamıştı.

Merkez Bankası'nın yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde 50 baz puan indirim yapması bekleniyor.
Yeni güne değer kazancıyla başlayarak yükselişe geçen altının gram fiyatı, yüzde 0,8 primle 310,6 liradan işlem görüyor. 

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 506,7 liradan, Cumhuriyet altını ise 2.084 liradan işlem görüyor.

Uzmanlar, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında İngiltere'de işsizlik, Almanya'da ZEW endeksleri ve ABD'de New York Fed sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti.

50 BAZ PUAN İNDİRİM BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın ikinci faiz toplantısını bugün yapacak. Alınan karar, toplantının ardından saat 14:00'te Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından kamuoyuna duyurulacak. 2019 yılında toplam 12 baz puanlık indirimle faizleri yüzde 12'ye çeken Merkez Bankası, 2020 yılının ilk toplantısında da indirime devam etti. MB, 16 Ocak'taki toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11,25'e çekti.

ANALİSTLER İNDİRİM BEKLİYOR

Bugün yapılacak toplantıya yönelik olarak analistler yeni bir faiz indiriminin daha olacağını öngörüyor. AA Finans tarafından 21 analistin katılımı ile gerçekleştirilen Merkez Bankası faiz indirimi beklentisi anketi sonuçlarına göre her 3 ekonomisten ikisi faiz indirimi bekliyor.

7 ekonomist Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmayacağı yönünde görüş açıklarken, 14 ekonomist ise Merkez Bankası'nın toplantıda en fazla 75 en az 25 baz puan faiz indirimi yapılacağını düşünüyor. 3 ekonomist 75 baz puan ve 9 ekonomist ise 50 baz puan faiz indirimi yapılacağı tahmininde bulundu.

Reuters'ın 15 kurumun katılımıyla yaptığı ankette de analistler 50 baz puanlık indirimle politika faizinin yüzde 10.75'e çekileceği yönünde görüş bildirdi.

Kaynak: REUTERS

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.