Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon ve faiz açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Salgın sürecindeki belirsizlikler küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikleri canlı tutuyor. Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz." açıklaması yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon ve faiz açıklaması

TCMB 2020 yılına ait 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, para politikası araçlarını bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirterek "Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu'nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

ENFLASYON VE FAİZ
Salgın sürecindeki belirsizlikler küresel ekonomiye ilsikin belirsizlikleri canlı tutuyor. Yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Enflasyonla mücadele doğrultusunda para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Enflasyon gerçekleşmeleri sıkı bir parasal duruş gerektiriyor.

"KARARLARIMIZI VERİ AKIŞINA GÖRE ALACAĞIZ"
Enflasyon odaklı para politikamız küresel dalgalanmalara karşı kalkan görevi görecek. Enflasyon gerçekleşmeleri sıkı bir parasal duruş gerektiriyor.

"Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz."

Bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek.

Kararlarımızı enflasyon başta olmak üzere veri akışına göre alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Politikalarda şeffaflık ilkesine bağlı olarak kamuoyuyla paylaşacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.