Merakla bekleniyordu.... Erdoğan açıkladı: Türkiye'den dijital para hamlesi

Türkiye dijital paralarla ilgili harekete geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz'' açıklamasında bulundu.

Merakla bekleniyordu.... Erdoğan açıkladı: Türkiye'den dijital para hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi reform paketini açıkladı. Bir çok alanda yeni düzenlemeler içeren pakette dijital paralar da yer alıyor.  Son dönemde Türkiye'de de oldukça kişinin yatırım olarak seçtiği ve yasal boşluklardan dolayı sayısız mağduriyetin oluştuştuğu dijital paralarla harekete geçildi.

TÜRKİYE DİJİTAL PARALAR İÇİN HAREKEGE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.  Dijital pazar yeri platformlarında ürünlerini satışa sunan firmaların haklarını koruyacak düzenlemelere gidiyoruz. açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Finansal istikrarın sağlanması ve finans sektörünün geliştirilmesi de öncelikli konularımız arasındadır. Sektörün sahip olduğu gücü koruyup, bağışıklığını daha da kuvvetlendirmek istiyoruz.

Zorunlu kredilere yönelik girişim sermayeli fonlarının kurulması amacıyla mevzuat altyapısı oluşturuyoruz. Varlık yönetim şirketlerinin rekabetçi ve kurumsal bir yapıda faaliyet gösterebilmeleri için bu şirketlere uygulanan damga, harç ve kaynak kullanımını destekleme fonu kesintisi istisnasını süresiz hale getiriyoruz.

 Salgının gecikmeli yansıyabilecek olumsuz etkilerini şimdiden bertaraf etmek ve bankacılık sektörünün aktif kalitesini daha da iyileştirmek üzere bazı tedbirler alıyoruz.

Katılım finans sektörünün gelişimini hızlandıracak yeknesak bir kanuni düzenleme hazırlıyoruz. Bu düzenlemeyle katılım finans sektörü tek çatı altında toplanırken, sektöre yönelik bir merkezi danışma kurulu da hayata geçiyor."

 Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim mekanizması kuruyoruz.

 Finans sektörünün kurumsal altyapısını geliştirmek için de bir dizi adım atıyoruz. Bu maksatla ülkemizin tüm kredi ve risk verilerinin toplandığı Risk Merkezini yeniden yapılandırıyoruz.

Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25'ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.