Kurbanlık alacaklar için kötü haber! Kurbanlık fiyatlarına zam geliyor

Kurban bayramına sayılı günler kala, kurban kesecek olan vatandaşları yakından ilgilendiren haber ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan'dan geldi. Yem, mazot ve ilaç giderlerinin dolar kuru üzerinden satıldığını belirten Yücesan, "Dolar kurundaki artıştan dolayı, geçen seneye göre bu sene kurban kesecek olan vatandaşlarımız yüzde 10 zamlı bir fiyata kurbanlık alacak" dedi.

Kurbanlık alacaklar için kötü haber! Kurbanlık fiyatlarına zam geliyor

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 10'luk bir zam oranının olacağı belirtildi. Yem, mazot ve ilaç gibi giderlerin dolar kurunda satıldığını belirten ilgililer geçen seneye göre bu sene vatandaşlarımız kurbanlığı daha fazla paraya keseceğini belirtti.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, bu seneki büyükbaş ve küçükbaş fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 10'luk bir fiyat artışının beklendiğini ifade ederek, "Yem, mazot ve ilaç gibi girdiler dolar ile alınıyor. Son üç-dört ayda girdilerde yüzde 30'luk artış oldu ancak piyasanın talebi bu fiyatı karşılamıyor. Dolayısıyla geçen seneye göre yüzde 10 artış olacak" diye konuştu.

Yücesan, "Geçen sene büyükşehirlerde toplu kurban satışı yapılan yerlerde büyükbaşta canlı kilogram (sığır) 22 ila 23 lira civarındaydı. Bu sene 25 ila 26 lira olması bekleniyor. Geçen sene kilogramı 24 ila 25 lira olan küçükbaş için de 27 ila 28 lira civarı fiyat bekleniyor" dedi.

Bayramın bu sene 9 günlük bir tatile denk geleceğini aktaran Yücesan, bu nedenle büyükşehirlerde kurban kesimlerinde çok büyük bir potansiyel beklemediklerini kaydetti. Yücesan, "Kurban Bayramı'nda 800 bin ila 1 milyon büyükbaş ve 2 buçuk milyon küçükbaş hayvan kesiliyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER