Kripto para düzenlemeleri yakında geliyor

Kripto para birimleriyle ilgili yasal araştırmalar hızlandı ve son zamanlarda kripto para birimlerine ilgi arttı. AK Parti'de kripto paralara aracılık eden şirketlere ilişkin düzenlemelerin yapılması için kapsamlı bir toplantı yapılmasına rağmen, yatırımcı memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmayı ve kara para aklamayı önlemek için çıkarılacak yasayı geçirmeyi amaçlıyor. Kanunla birlikte aracı şirketlerin de denetim ve denetimi güvence altına alınacak.

Kripto para düzenlemeleri yakında geliyor

İktidar partisi, kripto para sistemindeki şirketlerin kontrol ve denetimini sağlamak, yatırımcılara zarar vermek ve kara para aklamayı önlemek için çabalarını hızlandırdı. Toplantıda kripto para ticareti yapan aracı şirketlere ilişkin düzenlemeleri görüşmek üzere kapsamlı bir toplantı yapıldı.

ÖZEL TOPLANTI
AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya uzman bürokratlar ve milletvekilleri katıldı. Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen araştırma değerlendirildi. Edinilen bilgilere göre amacın bu alana kısıtlama getirmek değil, kural koymak olduğu söyleniyor. Kripto para yönetiminden sorumlu aracı kurumların denetim, kayıt ve inceleme mekanizmalarının nasıl değerlendirileceğine dair öneriler. Uygulama başlatıldıktan sonra sistemdeki firmalar hemen zaman alacak ve kurulan altyapıya uyum sağlamaları istenecek.

ÖNERİLER TARTIŞILDI
Toplantıda, aracı kurumlara sermaye şartı konulması, şüpheli görülen meblağlar konusunda MASAK'ın devreye girmesi gibi önerilerde bulunuldu. Yasakçı bir anlayış olmadan, yatırımcıların mağdur edilmesinin önlenmesi, aracı kurum sahiplerinde belli kriterler aranması, güvelik soruşturmaları, suistimaller için bir teminat gösterilmesi gibi önerilere sıcak bakıldı. Siyasiler, bu aracı kurumların bankalara uygulanan kurallara benzer kurallara uymasını istediler.

SEÇENEKLER NETLEŞTİ
Çalışmada, kripto varlık şirketlerinin SPK gözetiminde faaliyet göstermesi, yeni kurulan şirketler için lisans ve asgari sermaye şartı getirilmesi, hem şirketler için teknik yeterlilik, hem de bu kurumlarda çalışanlar için özel şartlar aranması, BDDK'ın da rekabetin korunmasına ilişkin gözetim mekanizmasını oluşturması planlanıyor. Bu şirketlerin vergilendirilmesiyle ilgili de seçenekler tartışılıyor. Sistemin stopaj alınması şeklinde kurgulanması tartışılıyor.

ÖNCELİKLİ YASALAŞTIRMA
Bazı aracı şirketlerle ilgili olarak yaşanan sorunun ardından, kripto varlıklarla ilgili Merkez Bankası acil bir düzenleme yapmış, Mali Suçları Araştırma Kurulu'na bu platformları denetleme yetkisi verilmişti. Yasal düzenlemenin TBMM'nin temmuz ayının ikinci yarısında planlanan tatilinden önce yapılması da değerlendiriliyor. Son hafta, acil ve öncelikli maddelerden oluşan yeni bir torba teklifin meclis gündemine geleceği ve düzenlemenin bu kapsamda ele alınabileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.