Korona nedeniyle zirveyi gören doların ateşi sönmüyor!

Koronavirüs etkisi nedeniyle dünya piyasalarındaki panik havası doların bir anda ateşi yükseltti. Dün günü 6.28'den tamamlayan dolardan tedirgin edici gelişmeler yaşanıyor. Dolar düşmek bir yana dursun yükselişi devam ediyor.

Korona nedeniyle zirveyi gören doların ateşi sönmüyor!

Korona nedeniyle zirveyi gören dolarda son durum! Dolar fiyatları 13 Mart Cuma

Koronavirüs etkisi nedeniyle dünya piyasalarındaki panik havası doların bir anda ateşi yükseltti. Dün günü 6.28'den tamamlayan dolardan tedirgin edici gelişmeler yaşanıyor. Dolar düşmek bir yana dursun yükselişi devam ediyor.

Küresel piyasalarda korona virüs satışları devam ederken yurt içinde de fiyatlar, küresel piyasalardaki gelişmelerle yön buluyor. Dolar güne 6,31 seviyesinden başladı.  Dolar kuru gün içerisinde en düşük 6.2859 TL seviyesini görürken; en yüksek 6.3215 TL seviyesine yükseldi. Dün 7 liranın üzerini gören euro 7,08 seviyelerinde. 

Sert dalgalanmalar sürüyor

Uzmanlar, küresel piyasalarda, yeni tip corona virüs salgını endişeleri ve ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizliklerle oynaklık ve varlık fiyatlarındaki sert dalgalanmaların sürdüğünü belirtti.

Analistler, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına ilişkin endişelerin, ABD'nin Avrupa'dan gelecek uçuşları 30 gün süreyle askıya alması ve İtalya'da ticari faaliyetlerin durdurulmasıyla artarak devam ettiğini vurguladı.

Yurt içinde bugün yıllık bazda sanayi üretim verileri ve yıl sonu tüketici fiyat endeksi tahmini takip edilecekken yurtdışında ise sakin bir veri gündemi söz konusu.

FED'den 1.5 trilyon dolarlık likidite 

Amerika kıtasında da hızla yayılan salgın nedeniyle ABD'nin Virginia eyaletinde acil durum ilan edilirken, Maryland'de okullarda eğitime iki hafta süre ile ara verildi. Salgına yakalanan ve kendini karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun eşinde de Kovid-19 tespit edildi.

Bu gelişmeler ve çözüme ilişkin henüz tatmin edici bir gelişme olmaması nedeniyle birçok ülke borsası tüm zamanların en hızı düşüşünü gerçekleştirirken, petrol başta olmak üzere emtia fiyatları da geriledi. Güvenli liman olarak düşünülen altının fiyatı ise diğer piyasalardaki sert düşüşlerin neden olduğu likidite ihtiyacını karşılamaya çalışan yatırımcıların satışlarıyla dün yüzde 3,5 değer kaybetti. 

Dün ABD Merkez Bankası (Fed) faiz indirimlerinin ardından ilk güçlü adımını da attı. New York Fed, Kovid-19 salgını nedeniyle olağandışı dalgalanmaların görüldüğü piyasalara toplam 1,5 trilyon dolarlık likidite vereceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, banka dün gerçekleştirdiği 3 ay vadeli repo işlemiyle piyasaya 500 milyar dolarlık likidite sağlaken, bugün de 3 ay ve 1 ay vadeli 2 repo işlemiyle piyasaya 500'er milyar dolarlık likidite enjeksiyonu yapılacak.

Fed'in adımına karşın dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 9,99, S&P 500 endeksi yüzde 9,51 ve Nasdaq endeksi yüzde 9,43 değer kaybetti.

Avrupa borsaları, ABD'nin Avrupa'dan seyahatlere bir ay süreyle kısıtlama getirmesi, salgında vaka sayısındaki hızlı artış ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) destekleyici adımlarının yeterli olmadığına ilişkin değerlendirmelerle dün tarihinin en sert günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

Almanya'da DAX endeksi yüzde 12,24, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 10,87, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 12,28 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 16,92 düşüş kaydetti.

Borsa İstanbul değer kaybediyor 

Bugüne de sert düşüşlerle başlayan Asya borsaları, kapanışa yakın gelen tepki alımlarıyla kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Şu dakikalarda Nikkei 225 endeksi yüzde 5,8, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,4, Güney kore'de Kospi endeksi yüzde 3,5 değer kaybetti. 

Yurt içinde, dünya borsalarındaki panik havasının neden olduğu güçlü satışlarla yüzde 7,26 değer kaybeden BIST 100 endeksi, 93.639,50 puandan günü tamamladı. Dün yüzde 1,7 artışla 6,3168'den kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,3050'den işlem görüyor. 

Analistler, Türkiye'de ilk salgın vakasının görülmesine karşın güçlü tedbirler alındığını belirterek, borsada dünya pay piyasalarındaki panik havasının etkili olması nedeniyle Borsa İstanbul yönetiminin de bazı tedbirler aldığını bildirdi.

Borsa İstanbul yönetimi, pay piyasalarında aşırı oynaklık ve fiyatlardaki sert hareketleri sınırlamak adına aldığı tedbirleri bugünden itibaren uygulamaya geçirecek. Yapılan duyuruya göre, Pay Piyasası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) gün içindeki hareket aralığını belirleyen fiyat marjları düşürülürken, hisse senedi fiyatlarındaki ani dalgalanmalarda çalışan "devre kesici"ye ilişkin de ayarlamalara gidildi.

Pay Piyasasında, gün içi fiyat marjı, tüm gruplarda yüzde 10'a düşürülürken, "devre kesici tetikleme oranı" tüm gruplarda yüzde 5'e indirildi, devre kesici sonrası emir toplama süresi" ise 30 dakikaya çıkarıldı.

Yeni düzenlemelerle dünya borsalarıyla birlikte Borsa İstanbul'da etkili olan aşırı oynaklığın azaltılabileceğini ve panik ortamında bireysel yatırımcıların zararlarının sınırlanacağını dile getiren analistler, bugünün veri gündeminde ise yurt  içinde sanayi üretimi,  Almanya'da enflasyonun öne çıktığını söyledi. 

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 92.500 ve 90.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu, dolar/TL'de ise 6,33'ün direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin ocakta, 2019'un aynı dönemine göre yüzde 8,5 artmasını bekliyor. Ocakta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık bazda yüzde 8,6 artacağı tahmin ediliyor. 

13 Mart tarihinde bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.